یائسگی و علائم و عوارض این دوران

یائسگی و علائم و عوارض این دوران

برای بسیاری از خانم ها یائسگی یک مساله بغرنج به نظر می آید چراکه فکر می کنند به پایان سال های زندگیشان نزدیک شده اند. درصورتی که یائسگی لزوما در سنین بالا اتفاق نمی افتد و ممکن است برخی از خانم ها ممکن است در سنین پایین دچار یائسگی زودرس شوند. باید بدانید که یائسگی یک بیماری و یا مشکل نیست بلکه یک بخش طبیعی از روند زندگی شما به عنوان یک خانم است.

شما می توانید علائم این دوران را بشناسید و با راهکارهای طبیعی این علائم و عوارض آن که شامل برخی از بیماری  ها می شود را کاهش دهید. همچنین برخی درمان ها برای این دوران مثل هورمون درمانی وجود دارد. اما نگرانی های جدی در عوارض جانبی این گونه درمان ها نیز وجود دارد که در ادامه این مقاله بیشتر به آن می پردازیم. 

 

یائسگی چیست؟؟

موسسه تحقیقات بهداشت زنان در دانشگاه northwestern توضیح می دهد که یائسگی سه مرحله دارد: (1)

-قبل از یائسگی

-یائسگی

-پس از یائسگی

 

یائسگی پایان دائمی دوران قاعدگی یک خانم است. برخلاف آنچه برخی فکر می کنند یائسگی برای همیشه طول نمی کشد و این بستگی به بدن هر فرد و وضعیت سلامتی او دارد . و پس از مدتی بدن با شرایط جدید عادت می کند. علائم یائسگی در هر فرد متفاوت است که می تواند حتی از حدود 35 سالگی ظاهر شود. زمانی که تخمدان ها کوچکتر شده و تولید هورمون های استروژن و پروژسترون که چرخه قاعدگی را کنترل می کنند، متوقف می شود.

 

 

علل علائم یائسگی

با بروز علائم یائسگی تغییرات طبیعی در کل سیستم تولید مثل خانم ها به وجود می آید. از جمله اندام های داخلی، اندام های تناسلی، بافت سینه (که قادر به ترشح هورمون ها می باش ) و همچنین تغییرات هورمونی. در دوران باروری و قبل از یائسگی هورمون استرادیول که نوع اصلی هورمون استروژن است از طریق تخمدان ها آزاد می شود. اما در دوران یائسگی نوع دیگری از این هورمون به نام استرون نقش اصلی را ایفا می کند که عموما از سلول های چربی و غدد فوق کلیوی آزاد می شود.

علائم و نشانه های معمول یائسگی

علائم یائسگی در هر فرد با فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. چرا که به دلیل شرایط مختلف بدنی میزان ترشح هورمون های تولید مثل از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بیشترین ترس در دوران یائسگی متوقف شدن عادت ماهانه نیست، بلکه عوارض جانبی ناشی از کاهش هورمون های تولید مثل در بدن است. مانند تغییرات خلق و خو، تغییرات دمای بدن، تنظیم اشتها و … .

 

 

برخی از نشانه های معمول یائسگی عبارتند از : (3)

-قاعدگی نامنظم :

این مورد به خصوص در دوره پیش از یائسگی اتفاق می افتد. زمانی که دوره قاعدگی شما هر دو یا چهار ماه یکبار اتفاق می افتد. همچنین شدت علائم آن نیز می تواند در دوره های مختلف متفاوت باشد.

 

-احساس گرگرفتگی و عرق شبانه :

دانشگاه John Hopkin’s گزارش می دهد که حدود 75 درصد از خانم ها مبتلا به این حالت می شوند. که 80 درصد آنها به مدت 2 سال یا کمتر با این مساله درگیر هستند. ( گرگرفتگی به معنای افزایش ناگهانی و کوتاه مدت دمان بدن به صورت دوره ای می باشد) . بر طبق گزارش منتشر شده حدود 15 درصد از خانم ها دچار گرگرفتگی شدید می شوند. که این مساله ناشی از تغییرات هورمونی است که بر هیپوتالاموس مغز (که وظیفه کنترل دمای بدن را بر عهده دارد ) تاثیر می گذارد.

 

-تغییرات خلق و خو :

افزایش تحریک پذیری، اضطراب، کج خلقی و علائم افسردگی

 

-خشکی واژن :

خشکی و کاهش قابلیت ارتجاعی واژن ( به نام آتروفی) که در پی آن می تواند موجب افزایش ابتلا به عفونت های ادراری شود.

 

-افزایش چربی شکمی و افزایش وزن :

تغییرات هورمونی موجب کاهش متابولیسم بدن و در نتیجه افزایش وزن و تجمع چربی شکمی می شود.

 

ریزش مو و خشکی پوست

 

-بی خوابی و خواب ناآرام

 

-مشکلات ادراری :

به علت تغییرات در بافت واژن ممکن است برخی علائمی مانند تکرر ادرار ، نیاز ناگهانی و شدید به ادرار داشته باشند و یا حتی در کنترل ادرار مشکل داشته باشند.

 

-کاهش میل جنسی :

جریان خون به ناحیه تناسلی کاهش می یابد.

 

-تغییرات در تخمدان ها و رحم :

اگرچه شما این مساله را احساس نمی کنید اما تخمدان ها و رحم شما کوچک و منقبض می شوند و دهانه رحم باریکتر و کوچکتر می شود.

 

-افزایش ریسک ابتلا به بیماری های دیگر :

مطالعات نشان داده است افرادی که در معرض یائسگی قرار دارند خطر ابتلا به پوکی استخوان و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در آنها افزایش می یابد.

 علاوه بر علائم شایع ذکر شده در بالا پایان دوره قاعدگی و باروری، بروز علائم پیری و افزایش وزن در یک خانم موجب تغییرات احساسی و روحی در او می شود. اما اگر شما آن را یک مساله طبیعی در نظر بگیرید و از درمان های مناسب و طبیعی استفاده کنید می توانید عوارض جانبی آن را کاهش دهید.

 

یائسگی

یائسگی چه مدت طول می کشد ؟؟

در اکثر افراد ممکن است نزدیک به حدود 5 سال طول بکشد، اما در برخی افراد هم حتی ممکن است حدود 10 سال طول بکشد.

 

 

 

درمان های متعارف علائم یائسگی

شیمی درمانی، پرتو درمانی، جراحی برای برداشتن تخمدان ها و یا درمان های هورمونی می تواند برخی از علائم این دوران را کاهش دهند. مطالعات نشان می دهند که هورمون درمانی ممکن است خطراتی مانند سرطان سینه، بیماری های قلبی، سکته مغزی، لخته شدن خون، بی اختیاری ادرار را در پی داشته باشد. در حقیقت در یکی از بزرگترین تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که خانم هایی که از داروهای هورمونی مثل استروژن استفاده می کنند نسبت به کسانی که هیچ داروی هورمونی ندارند 24 درصد بیشتر احتمال ابتلا به سرطان سینه را دارند. (4)

 

این مطالعه بر روی دو گروه از خانم ها انجام شد: در یک گروه تنها از داروهای استروژن استفاده کردند و در گروه دیگر از استروژن و پروژستین. این مطالعه در سال 1991 شروع شد و در سال 2002 متوقف شد. چرا که محققان دریافتند خطر استفاده از هر دو دارو به مراتب از مزایای آن بیشتر است. همچنین تحقیقات گروه اول نیز به همین دلیل در سال 2004 متوقف شد. مطالعات دیگر نشان داده اند که مصرف داروهای هورمونی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد و می تواند به سایر قسمت های بدن هم سرایت کند.

 

 

درمان های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی

1-ورزش

یکی از بهترین راه ها برای مبارزه با علائم ناراحت کننده یائسگی ورزش منظم روزانه می باشد. ورزش برای خانم ها در این دوران بسیار شگفت انگیز است و نباید آن را دست کم بگیرید. ورزش منظم علاوه بر این که سطح سروتونین را افزایش می دهد و باعث بهبود روحیه، اشتها  و کمک به خواب آرام می شود، بلکه موجب تناسب اندام و فیت بودن شما هم می شود.

من توصیه می کنم 10-30 دقیقه در روز تمرینات هوازی در قالب تمرینات انفجاری به علاوه تمرینات همراه با وزنه انجام دهید. تمرینات همراه با وزنه حس اعتماد به نفس شما را تقویت می کند ، به طور طبیعی موجب تعادل هورمون ها می شود، به شما در عضله سازی کمک می کند و نقش مهمی در جلوگیری از افزایش وزن خواهد داشت. علاوه بر موارد گفته شده در بالا یکی دیگر از مزایای ورزش منظم این است که باعث تقویت استخوان ها می شود و در جلوگیری از بروز پوکی استخوان که یکی از علائم شایع در این دوران است بسیار موثر می باشد.

 

 

2-استفاده از گیاهان با خاصیت دارویی

بسیاری از گیاهان و خوراکی ها حاوی هورمون ها طبیعی (مثل فیتواستروژن) هستند. و یا خاصیت متعادل کننده هورمون ها را دارند. برخی از این داروهای گیاهی که در کاهش علائم یائسگی به شما کمک می کنند عبارتند از:

-جینسینگ

-ریشه شیرین بیان

-برگ تمشک قرمز

-سارساپاریلا

-شبدر قرمز

 

3- یک رژیم غذایی سالم برای کمک به حفظ تعادل هورمون ها

داشتن یک رژیم غذایی سالم در کاهش علائم مربوط به این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردار است . علاوه براین می تواند ریسک بسیاری از بیماری های مرتبط با سن را کاهش دهد . مانند چاقی ، فشارخون و کلسترول بالا، بیماری های قلبی و … . نکاتی در رابطه با داشتن رژیم غذایی مناسب در جهت حفظ تعادل هورمون ها:

-هر روز خوراکی های تازه، میوه ها و سبزیجات ارگانیک میل کنید.

-برای حفظ وزن خود علاوه باید مواد غذایی که کالری بالا و غیرمفید دارند حذف کنید. سعی کنید خوراکی های فرآوری شده، خوراکی هایی با قند افزوده، کربوهیدرات های تصفیه شده، نوشیدنی های کارخانه ای، الکل و … را حذف کنید.

-برای کنترل اشتها و سلامت قلب و دستگاه گوارش خوراکی های فیبر دار مصرف کنید.

-آب به میزان زیاد بنوشید.

 

 

برگرفته از سایت : www.draxe.com

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *