ورزش بارداری

ورزش بارداری – بایدها و نبایدها (بخش دوم)

ورزش بارداری را باید همراه رژیم بارداری جدی گرفت. این دو مقوله مهم حتما مادر را در داشتن بدنی سالم تر و فرزندی سالم تر کمک می‌نماید. ورزش بارداری به مادر کمک می‌کند که بعد از زایمان نیز خود را به راحتی به حالت طبیعی بدنش بازگرداند.

ورزش بارداری را از میان کدام تمرین‌ها انتخاب کنیم؟

پیاده روی

پیاده روی یکی از بهترین انتخاب‌های ورزش بارداری است. با استفاده از کفش مناسب برای پیاده روی در فضایی مناسب راه رفتن (بدون پستی و بلندی) پیاده روی را انجام دهید. با سرعت کم و آرام آرام شروع کرده و رفته رفته خود را گرم کرده و سرعت خود را به مرور افزایش دهید.

پیاده روی را در تمام طول ۹ ماه بارداری می‌توان ادامه داد. در نظر داشته باشید حتی اگر شما در گذشته اصلا ورزش نمی‌کردید، پیاده روی ورزش ساده و آسانی است که می‌توانید در دوران بارداری با آن شروع کنید.

شما به كفشهاي ورزشي نيز نياز خواهيد داشت تا رباطها و تاندونهاي عضلات پاي شما را حمايت كنند. در صورتي كه اندازه كفش شما در اثر تورم خفيف پاها تغيير كرده است، يك جفت كفش نو و راحت بخريد.

مراقب گام‌های خود باشید چرا که امکان دارد پایتان پیچ بخورد یا خدایی نکرده زمین بخورید.

اگر هوای بیرون گرم و مرطوب است، پیاده روی نکنید. این گرمای هوا باعث گرمازدگی و آسیب به شما و جنین خواهد شد.

وقتی برای رفتن به پیاده روی آماده می‌شوید حتما یک بطری آب همراه خود ببرید تا با نوشیدن آب، بدن مقداری از آب رفته خود را بازگرداند. اگر بدنتان مقدار زیادی آب از دست بدهد و آب ننوشید ممکن است باعث انقباض عضلانی و همچنین افزایش دمای بدن شود. این دو عارضه ممکن است در حد بالای خود، هم برای مادر و هم جنین خطرناک باشد.

شنا

شنا، برای ورزش بارداری ، موهبتی بدون همتاست. رفتن به شنا برای مادر باردار پر از فواید و نکات مثبت است. شنا جریان خون را بهبود می‌بخشد. استفامت عضلات را باعث می‌شود. کشیدگی طبیعی و توان ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد. ولی از همه مهمتر، دلیل آن که شنا را از همه ورزش ها راحت تر و مفید تر کرده، این است که، خانم باردار با اضافه وزنی که بدنش آن را به دوش می‌کشد، هنگام شنا، وقتی وارد آب می‌شود، احساس بی وزنی یا پروزنی می‌نماید. راحت تر قدم می‌زند و راه می‌رود. احساس سبکی خوشایندی برای مادر ایجاد می‌نماید.

علاوه بر اینها احتمال مصدومیت و جراحت در ورزش شنا، بسیار پایین تر از، دیگر ورزش‌ های بارداری است.

در انتخاب استخر برای شنا بسیار دقت نمایید. اگر از استخرهای عمومی استفاده می‌کنید، حتما صبح اول وقت تا کسی وارد آب نشده شنا کنید که آب تمیز تر است. در کل موضوع تمیزی آب و پرهیز از عوامل عفونت زا بسیار در دوران بارداری مهم است.

استفاده از دوچرخه های ثابت (خانگی)

استفاده از دوچرخه معمولی خطراتی همچون برهم خوردن تعادل، زمین خوردگی و… را در بر دارد که می‌تواند هم برای مادر و هم جنین او خطرناک باشد. پس بهتر است از دوچرخه‌های ثابت که احتمال زمین خوردگی و آسیب روی این دستگاه بسیار بسیار کم است استفاده نماییم. 

آهسته دویدن

اگر اهل پیاده روی، ورزش حرفه‌ای یا ورزش های هوازی هستید، می‌توانید برای داشتن احساسی بهتر و گرفتن انرژی های ورزش واقعی، مقداری از برنامه پیاده روی را پس از گرم شدن به آهسته دویدن اختصاص دهید.

لباسهاي چند تكه و خنك بپوشيد، به نحوي كه هوا به پوست شما برسد و از كفشهاي سبك و در عين حال محكم ورزشي استفاده كنيد. براي جلوگيري از گرم شدن بيش از حد بدن در حين ورزش، چند لايه لباس بپوشيد تا بتوانيد به راحتي بخشي از آنها را از بدن درآوريد؛

ورزش های آبی

بهتر است این ورزش ها مخصوص دوران بارداری باشند. به توصیه های موجود در بند شنا نیز توجه نمایید. حتما برای این دست از ورزش ها یک یا دو دوست خود را نیز همراه نمایید. قبل از انجام ورزش‌های آبی در دوران بارداری حتما با پزشک مشاوره نمایید. 

متخصصین مجموعه دکتر بادی با افتخار، آماده ارائه مشاوره رایگان به صورت ۲۴ ساعته در زمینه ورزش بارداری به شما عزیزان هستند. 

مشاهده بخش اول

مشاهده بخش دوم

مشاهده بخش سوم

مشاهده بخش چهارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *