موسیقی درمانی و درمان افسردگی به کمک آن

موسیقی درمانی

باید این حقیقت را باور کنیم که از ابتدای شروع عمر بشریت موسیقی برای کمک به انسان ها در مقابله با شرایط دشوار و ارتباط بهتر با یکدیگر استفاده شده است . چراکه موسیقی تاثیر قوی و فوری بر احساسات ما دارد و توانایی افزایش احساس خوب (افزایش ترشح اندورفین) را به صورت طبیعی دارد . در حال حاضر از موسیقی درمانی در بسیاری از برنامه های توان بخشی در سراسر جهان استفاده می شود .

موسیقی درمانی که نام دیگر آن   Music Therapy می باشد به طیف وسیعی از بیماران روحی و افرادی که دچار معلولیت هستند وعده بهبود عملکرد سیستم عصبی و کنترل عملکرد های عاطفی را می دهد . از موسیقی درمانی برای درمان بیماری هایی نظیر : اسکیزوفرنی تا بیماران دارای پارکینسون استفاده می شود .

نتایج مثبت موسیقی درمانی در کاهش علائمی مانند اضطراب ، دلشوره ، افسردگی و افزایش خلاقیت در افراد مشخص شده است . همچنین در بسیاری از مراکز مراقبتی بیماران روانی برای بهبود ارتباط بیماران و مراقبین آن ها از موسیقی درمانی استفاده می شود .

کارشناسان و افراد حرفه ای در موسیقی درمانی ادعا می کنند که جلسات آن ها می تواند به بهبود حالات کلی روحی و روانی و درمان برخی از بیماری ها بدون داروهای شیمیایی و مخرب کمک کند .

ما انتظار داریم که در سالهای آینده نتایج تحقیقات بیشتری در مورد فواید مثبت موسیقی درمانی منتشر شود چراکه به تازگی از موسیقی درمانی در مجموعه هایی مانند بیمارستان ها ، مدارس ، دانشگاه ها ، مراکز ترک اعتیاد و مراکز توان بخشی استفاده می شود و هر روز نیز به تعداد این مجموعه های جدید اضافه می شود .

 

 

موسیقی درمانی چیست؟؟

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی مبتنی بر بداهه نوازی موسیقی توسط یک درمان گر و بیمار است . گاهی اوقات در محیطی خلوت و یک به یک انجام می شود و گاهی اوقات کلاس های آن به صورت گروهی برگزار می شود . موسیقی درمانی دو شاخه اصلی دارد : فعال و غیرفعال .

موسیقی درمانی نوع فعال شامل تعامل بین درمان گر و بیمار می باشد اما در نوع غیر فعال معمولا بیمار در حالت استراحت به موسیقی گوش می دهد .

در نوع فعال موسیقی درمانی درمان گر معمولا شروع به نواختن یک موزیک آرام می کند و بیمار را ترغیب به تجسم تصاویر صلح آمیز و رویایی می نماید و از بیمار می خواهد تا احساسات و عواطف خود را بازگو کند .

در اکثر جلسات موسیقی درمانی فعال بیمار و درمان گر هر دو با استفاده از ابزار آلات موسیقی و همچنین صدای خود و حتی در برخی مواقع با انجام حرکات موزون با هم کار می کنند .

ابزار های موسیقی درمانی به گونه ای طراحی شده که تا اندازه ممکن بتواند شامل بسیاری از اندام های حسی مانند لامسه ، دیداری و شنوایی باشد .

در هر دو حالت درمان به کمک موسیقی ملودی و ریتم موسیقی در بازه های مختلف دستکاری می شود تا بتواند به بیمار کمک کند احساسات درونی مانند غم ، شادی ، ناامیدی ، انگیزه و … را کشف کند .

 

 

موسیقی درمانی چطور بر مغز و بدن تاثیر می گذارد؟؟

نتایج تحقیقات نشان می دهد که روش های کلیدی این نوع درمان می تواند موجب افزایش احساس خوب و ترشح بیشتر هورمون اندورفین در بدن گردد . همچنین به بیماران کمک می کند تا :

-خودآگاهی و فن بیان خود را تقویت کنند

-برای خلاقیت های خود مرزی قائل نشوند

-بتوانند با دیگر افراد ارتباط بهتری داشته باشند

بر اساس یک مقاله منتشر شده در مجله معنویت و سلامت مشخص می شود که موسیقی درمانی برای اولین بار در سال 2000 برای درمان بیماران به کار گرفته شده است .

 

در سال 2004 بنیاد  رابرت وود جانسون نتیجه تحقیقات خود را که بر روی 600 دانش آموز به کار گرفته بود منتشر کرد . که نشان میداد استفاده از صدا و نور و دستکاری آنها تاثیرات قابل توجهی بر سرعت بهبودی بیماران داشته است .

 

از آن به بعد بیمارستان ها و مراکز درمانی بیشتری تنظیمات نور و صدا را به سیستم های خود اضافه کردند . مرکز بهداشتی Samaritan در آمریکا نتایج مثبت این محیط های درمانی را بر روند بهبود بیماران تروما و افرادی که دچار خستگی های شایع و مزمن هستند منتشر کرد .

 

موسیقی درمانی

 

5 مورد از فواید مثبت موسیقی درمانی

 

 

 

1-کاهش اضطراب و استرس

موسیقی توانایی ایجاد اثر مستقیم بر سیستم فیزیولوژیکی از طریق سیستم عصبی را دارد موسیقی می تواند به افراد در هنگام استرس و اضطراب کمک کند تا بتوانند حالات بد خود را بهبود دهند .

هنگامی که در موسیقی درمانی فعال ساز نواخته می شود هر دو حس شنوایی و لامسه تحریک می شوند تا آرامش روانی ایجاد شود .

 

2- تسریع روند درمان

امروزه از موسیقی درمانی در بیمارستان های مختلف در دوره نقاهت بیمار استفاده می شود تا به بیماران کمک کند دردها و حالات ناخوشایند طول مدت درمان خود را کمتر احساس کنند . برخی از تحقیقات نشان می دهد که استفاده از موسیقی در بیمارانی که دچار مشکلات خواب هستند حتی بیشتر از قرص های آرام بخش مثبت واقع شده است .

 

3-کنترل پارکینسون و آلزایمر

مطالعات و شواهد نشان می دهند که درمان بیماران با کمک موسیقی با تاثیر مثبت روی سیستم عصبی و افزایش عملکرد توانایی های شناختی در بیماران مبتلا به آلزایمر و پارکینسون کمک می کند . همچنین بر اساس یک گزارش منتشر شده در مجله جهانی روان پزشکی درمی یابیم که بیمارانی که تحت درمان موسیقی درمانی قرار می گیرند 3-5 درصد کمتر از سایر بیماران مبتلا به سکته مغزی و صرع می شوند .

همچنین در سال 2000 انجمن تحقیقات پزشکی آمریکا مدعی شد افرادی که تحت درمان موسیقی درمانی قرار می گیرند ، کمتر دچار اختلالات حافظه و از دست دادن حافظه می شوند .

 

4-کمک به افرادی که دچار معلولیت های حرکتی هستند

موسیقی درمانی فعال که همراه با حرکات فیزیکی باشد می تواند به افرادی که دچار معلولیت های حرکتی هستند کمک کند تا روند درمانی بهتری را طی کنند .

همچنین به سیستم عصبی آن ها کمک می کند تا پاسخ مناسبی در هنگام انتقال اطلاعات داشته باشد .

 

5-کاهش افسردگی و پیشگیری از بروز افسردگی مزمن

استفاده از موسیقی درمانی به شدت در روند بهبود بیماران مبتلا به افسردگی توصیه می شود . موسیقی درمانی که همراه با حرکت نیز باشد به افراد کمک می کند تا از بی حوصلگی های مزمن و روزانه خلاص شوند و به بهبود روند افسردگی کمک می کند .

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *