فشار خون

فشار خون و همه چیز درباره آن – بخش اول

فشار خون ، مقدار نیرویی است که از پمپاژ خون به دیواره رگهای خونی ( همان سرخرگ‌ها ) وارد می‌شود. قلب وظیفه پمپاژ خون در بدن را به‌عهده دارد. هنگامی که قلب تلاش بیشتری برای وارد کردن نیرو جهت پمپاژ خون می‌نماید ، در اصل فشار بیشتری را متحمل می‌شود و می‌توان گفت آسیب پذیر تر است. چون نیروی وارد شده به دیواره رگ‌های خونی بیشتر است اصطلاحا فشارخون بالاتر می‌باشد. فشار خون به هنگام تحرک بیشتر ، بالا می‌رود و در هنگام استراحت ، پایین تر است.

 

در قسمت اول پست فشارخون ،‌ تیم دکتر بادی تلاش کرده با معرفی معانی و اصطلاحت رایج و ذکر انواع بیماریهای فشارخون شما عزیزان را به صورت کامل در رابطه با فشار خون و بیماریهای مزمن فشارخون مطلع سازد. با مطالعه پست های بعدی در رابطه با بیماری فشارخون‌ ، اطلاعات خود را تکمیل نمایید.

 

 

فشار خون

 

 

اندازه گیری فشار خون یکی از روش های تشخیص و سنجش سلامت است. فشار خون در یک بدن سالم و طبیعی باید ۱۲۰/۸۰ باشد. این اعداد به این معنی است که بیشترین فشار ( ماکسیموم ) ۱۲۰ میلی‌متر جیوه و کمترین فشار ( مینی‌موم ) ۸۰ میلی‌متر جیوه است. اگر بخواهیم به عبارت رایج تر سخن بگوییم ، فشار خون ۱۲ روی ۸ ، وضعیت نرمال در بدن را نشان می‌دهد. البته این را هم باید گفت که فشار خون طبیعی در همه افراد دقیقا مطابق با ارقام گفته شده نیست. ممکن است در برخی بدن‌ها فشار خون به صورت طبیعی کمی بالاتر و یا پایین تر از حد معمول باشد.

 

فشار خون بالا یکی از بیماری‌های رایج در جوامع امروزی است. فشار خون بالا می‌تواند عاملی برای مرگ زودرس باشد.

به طور کلی اگر فشار ‌خون در افراد بزرگسال برای همیشه ( برای مقدار ماکسیموم ) از ۱۴۰ میلی‌متر  و ۹۰ میلی‌متر ( برای مقدار مینی‌موم ) بیشتر باشد ، فرد دچار فشارخون بالا یا پرفشاری خون است. یعنی به اصطلاح رایج اگر فشار خون فرد همیشه از ۱۴ روی ۹ بیشتر باشد ، فرد دچار بیماری فشار خون بالا می‌باشد.

فشارخون بالا موجب افزایش مقاومت در برابر جریان خون می‌شود. فشار ‌خون بالا ، خطر ابتلا به سکته مغزی ، ایست قلبی ، نارسایی قلبی و بیماری های مزمن کلیوی را افزایش می‌دهد.

بیماری پر فشاری خون ( فشار خون بالا ) از نظر پزشکی به دو گروه طبقه بندی می‌گردد

 

پرفشاری اولیه 

این نوع فشار ‌خون بالا در میان مبتلایان به بیماری فشار ‌خون بسیار شایع است و حدود ۹۰ درصد از بیماران شامل این گروه می‌شوند. اغلب مبتلایان به فشار‌ خون در گروه اولیه در سنین بالا قرار دارند. دلایل دقیق و ۱۰۰ درصدی برای این بیماری شناخته شده نیست. اما با این حال می‌توان عواملی چون سبک نامناسب زندگی ، افزایش وزن ، خوردن غذاهای پر نمک طی زمان ، مصرف الکل و سیگار ، عوامل محیطی و وراثت خانوادگی را جزو دلایل شکل گرفتن فشار‌ خون بالا نام برد.

 

پرفشاری ثانویه

مبتلایان این گروه ، ارتباطی به سن و سال ندارند. فشارخون بالا در گروه ثانویه نشان دهنده وجود یک بیماری دیگر در بدن است. کم کاری تیروئید ، بیماری های غدد ، بیماری های قلبی – ریوی ، نارسایی کلیه و حتی عوارض مصرف برخی از داروها باعث پر فشاری ثانویه است.

 

 

 

مشاهده بخش اول

 

مشاهده بخش دوم

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *