علایم بارداری

علایم بارداری و نشانه های حاملگی

علایم بارداری

بارداری نشانه ها و علائم متفاوتی دارد که در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و حتی ممکن است برای یک خانم ، مرتبه اول و دوم بارداری نشانه های متفاوتی داشته باشد . در این پست سعی می‌کنیم با اشاره به علایم بارداری ، پاسخ‌های مناسبی برای این سئوال همیشگی بانوان که، از کجا بفهمیم حامله شده ایم، ارائه نماییم.

هنوز هم از نظر پزشکان و متخصصان تنها راهی که می‌توان به طور قطع، بارداری یا عدم بارداری را به کمک آن تشخیص داد، آزمایش خون است. به این دلیل می‌گوییم قطعی ترین تشخیص بارداری آزمایش خون است، چون علایم بارداری در افراد مختلف متفاوت است و علایم اولیه در خانم ها تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارد. البته این بدین معنی نیست که نمی‌توان علایم بارداری را تشخیص داد. علامت ها و نشانه‌های زیادی برای اینکه فرد بداند باردار شده وجود دارد که ما در این پست به تشریح مهم‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

همچنین این را هم در نظر بگیرید که علایم بارداری در روزهای اولیه، با حالت کلی شخص در طول بارداری متفاوت است . چون معمولا علایم بارداری قبل و در زمان پریود (عادت ماهانه) بروز نموده و به نشانه های دوره قاعدگی شباهت دارد، بسیاری از مواقع به دلیل این تشابه، نادیده گرفته می‌شود.

 

مواردی که در زیر مطرح می شود برخی از شایع ترین علایم بارداری است . برخی از این علائم ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد . همچنین تمام این نشانه ها ممکن است در یک فرد بروز نداشته باشد و باید بدانید که قطعی ترین راه آن آزمایش خون است .

تیم تخصصی دکتر بادی در این پست با بیان صریح و شفاف علایم بارداری شما عزیزان را در تشخیص بارداری و نشانه های حاملگی یاری می‌نماید.

 

 

علایم و نشانه های اولیه بارداری

 

  • وجود لکه و گرفتگی

چند روزی بیشتر از لقاح نمی‌گذرد که نطفه خودش را به دیواره پر خون رحم، می‌چسباند. این پدیده ۱۲-۶ روز پس از لقاح به وجود می‌آید و مادر را دچار خونریزی و گرفتگی جزئی می‌کند. در این حالت معمولا اکثر مادران، احساسی شبیه به آغاز دوره قاعدگی دارند.

مضاف بر خونریزی، ممکن است مادر، ترشحات سفید رنگ و شیر مانند را نیز مشاهده نماید. این ترشحات سفید رنگ به دلیل ضخیم شدگی دیواره واژن است، که تقریبا بلافاصله پس از شروع تخمک گذاری اتفاق می افتد . بروز این پدیده طبیعی است، اما اگر ترشحات واژن بد بو باشد، حتما باید به پزشک مراجعه شود، چون امکان وجود عفونت وجود دارد.

 

  • تغییر در سینه ها ( حساس و دردناک شدن پستان ها )

بعد از یک یا دو هفته گذشت زمان از شروع دوران بارداری، سینه ها به دلیل شروع تغییرات در هورمون ها، بزرگ تر ، سفت تر و دردناک می‌شود. در برخی موارد هم، رنگ نوک پستان تیره می‌گردد.

گفتنی است درد و حساسیت سینه ها با گذشت زمان کاهش می‌یابد. چون عادت جدید بدن، نسبت به میزان هورمون‌های بارداری، به مرور شکل می‌گیرد.

البته نکته ای که باید در اینجا به آن توجه کنید این است که این مورد ممکن است از علائم سندرم پیش از قاعدگی باشد و لزوما دلیل بر بارداری شما نباشد . اگر شما پریود نشدید و این نشانه را داشتید ممکن است باردار باشید .

 

-درمورد علائم سندرم پیش از قاعدگی و راهکارهای درمان طبیعی آن می توانید از طریق لینک زیر اطلاعات بیشتری کسب کنید :

راهکارهای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی

 

  • کاهش میزان انرژی

کمبود انرژی و احساس خستگی بدون دلیل نیز از علایم بارداری است که بسیار هم رایج می‌باشد. این کمبود انرژی به علت افزایش هورمون پروژسترون، بیشتر شدن تولید خون، افت فشار و کاهش قند خون، امری طبیعی است. در این شرایط بهتر است، مادر، استراحت بیشتر داشته باشد. نکته قابل توجه در مورد این نشانه این است که خستگی و بی حالی ممکن است به دلیل کم خونی ، تیروئید کم کار و … در فرد ظهور پیدا کند و لزوما نشانه بارداری نیست .

 

یکی از شایع ترین علایم بارداری حالت تهوع است که ممکن است در همه خانم ها هم ظهور نکند . حالت تهوع در بارداری به علت دگرگونی‌های هورمونی پدید می‌آید، چون هورمون های بارداری عملکرد دستگاه گوارش را کند تر می‌نمایند.

به وجود آمدن حالت تهوع و داشتن ویار ( ویار همان تمایل شدید به برخی خوراکی ها و بی‌میلی به برخی دیگر است ) طبیعی است و از آن دسته علایم بارداری می‌باشد که ممکن است در برخی از مادران، تا پایان دوره بارداری ادامه یابد. البته این حالت در اکثر مادران، بعد از سه ماهه اول، نسبت به قبل، بسیار کمتر و خفیف تر می‌شود. در عین حال شما باید نسبت به تغذیه دوران بارداری نیز دقت زیادی داشته باشید تا نوزاد در حال رشد شما تمام مواد مغذی لازم را دریافت کند.

 

-در مورد رژیم بارداری از طریق لینک زیر می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید :

-رژیم بارداری

 

  • قطع شدن عادت ماهانه

عقب افتادن عادت ماهانه، ممکن است علت های مختلفی داشته باشد و لزوما به این معنی نیست که فرد، باردار شده است. قطع شدن عادت ماهانه از علایم بارداری است اما عوامل دیگری نیز در عقب افتادن عادت ماهانه مؤثر است. استرس، افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، خستگی، اختلالات هورمونی و یا قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری نیز از دیگر دلایل به تعویق افتادن عادت ماهانه است. 

توصیه های معمول بر این تأکید می‌نماید که در این شرایط برای تشخیص بارداری، آزمایش انجام گیرد.

 

  • تکرر ادرار

تکرر ادرار معمولا بعد از ۸-۶ هفته پس از شروع دوران بارداری پدید می‌آید. این تکرر ادرار به علت دگرگونی های هورمونی است. در نظر داشته باشید که تکرر ادرار به علت دیابت یا عفونت های مجاری ادراری هم، می‌تواند به وجود بیاید و حتما دلیل بر باردار شدن فرد دچار این عارضه نیست.

 

  • یبوست

یبوست یکی از علایم بارداری است که بسیار هم رایج می‌باشد. علت اصلی این عارضه افزایش هورمون پروژسترون است. همانطور که در پست های قبلی هم عنوان شد، بهتر است، برای رفع یبوست در بارداری، آب زیاد مصرف کنید و مواد غذایی فیبر دار را در سبد غذایی خود بیشتر بگنجانید. ورزش بارداری را هم فراموش نکنید که برای رفع اینگونه مشکلات بسیار توصیه می‌شود.

  • دگرگونی های روحی و عاطفی ( افسردگی به صورت مقطعی )

احساس افسردگی و تغییرات احساسی از دیگر علایم بارداری هستند. علت این عارضه هم باز، تغییرات هورمونی می‌باشد. البته این حالت ها بیشتر در سه ماهه اول بارداری به وجود می‌آید و رفته رفته، کاهش یافته و از بین می‌رود.

 

 

بعضی از خانم ها، در دوران بارداری، سردرد و کمر درد را هم متحمل می‌شوند. سردرد عموما به دلیل افت قند در بدن به وجود می آید . در پست های قبلی روش هایی برای رفع کمردرد و سردرد عنوان شده است.

 

  • بروز سرگیجه و ضعف

سرگیجه و ضعف در خانم باردار، علت های گوناگونی دارد که عمده ترین این دلایل، کاهش فشار خون، کاهش قند خون و باز شدن عروق است.

 

همانطور که گفته شده خیلی از این نشانه ها لزوما نشانه های بارداری نیستند و ممکن است به دلایل دیگری رخ داده باشند و همچنین ممکن است در همه افراد بروز پیدا نکند . اما با توجه به این نشانه ها و انجام تست خانگی و یا تست آزمایش خون می توانید زودتر از بارداری خود اطلاع پیدا کرده و مراقبت های دوران بارداری را زودتر آغاز کنید . 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *