10 دروغ رایج درباره سبک زندگی که باید از آنها مطلع شوید

سبک زندگی شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شما نمی توانید به هر خبری که در شبک های اجتماعی منتشر می شود اعتماد کنید، خصوصا اگر به مقاله یا مطلبی در حوزه سبک زندگی و سلامت  برخورد کنید باید از منبع آن موضوع مطلع شوید. با یک گشت و گذار در رسانه ها و شبکه های مجازی مطالب مختلفی با عناوین متفاوت مثل کاهش وزن سریع یا بهترین رژیم غذایی لاغری را مشاهده می کنید که توسط افراد مختلف با سرعتی زیاد در حال به اشتراک گذاری است.

 

خیلی از این مقالات و توصیه ها پایه علمی ندارند و صرفا برای جذب مخاطب بیشتر در حال انتشار هستند که این موارد می توانند سلامت بسیاری از افراد را به خطر بی اندازند. دیدگاه های متفاوتی در مورد سبک زندگی سالم وجود دارد که برخی از این دیدگاه ها یک باور غلط هستند که در نتیجه انتشار گسترده توسط افراد غیر متخصص در سبک زندگی ما جای داده شده اند و دیگر وقت آن رسیده که به این باور های غلط پایان دهیم و با منابع علمی آنها را موشکافی کنیم.

 

رایج ترین دروغ های سبک زندگی

 

سبک زندگی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

دروغ #1- چربی های اشباع برای بدن مضر هستند

اکثر افرادی که از نتایج جدید ترین تحقیقات محققان اطلاع ندارند چربی های اشباع شده را برای بدن مضر می دانند این در حالی است که در چند سال اخیر محققان به این نتیجه رسیده اند که فرضیه کاهش این نوع چربی ها با هدف افزایش سطح سلامت یک اشتباه بوده است. نتایج این تحقیقات نشان می دهد که قطع مصرف چربی های اشباع در رژیم غذایی در حقیقت نمی تواند تاثیری در کاهش بیماری های قلبی داشته باشد. (1 , 2)

 

 

حقیقت چیست؟

چربی های اشباع شده برای بدن شما مفید هستند و برای عملکرد صحیح بدن ضروری هستند !

به علت وارد شدن روغن های هیدروژنه و تصفیه شده در سبک زندگی غربی ها نتایج تحقیقات به چربی های اشباع شده نسبت داده شده بود حقیقت این است که این روغن ها دارای میزان زیادی امگا6 هستند که در بدن می توانند انواع التهابات را ایجاد کنند. وقتی نسبت امگا6 در بدن به نسبت امگا3 افزایش پیدا کند می تواند منجر به بیماری های مثل سرطان روده بزرگ و سکته قلبی بشود. (3)

همچنین یک مطالعه که بر روی بیش از500/000 نفر از زنان یائسه انجام شد نشان داد که یک رژیم غذایی با چربی کم نمی تواند به میزان قابل توجهی بر پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان تاثیر گذار باشد. (4)

 

بر اساس شواهد موجود یک رژیم غذایی مدیترانه ای که دارای انواع چربی ها باشد می تواند ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد ، آلزایمر در آمریکا پنجمین علت وقوع مرگ در افراد بیش از 65 سال است(در سال 2015). (5)

 

 

راهکار سالم برای افزودن چربی های اشباع به رژیم غذایی چیست؟

روغن نارگیل یکی از بهترین خوراکی های موجود در روی کره زمین است که باید در سبک زندگی هر فردی وجود داشته باشد. روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی برای سم زدایی بدن می باشد که چربی مفید آن برای بدن بسیار ضروری است.

 

کره طبیعی یکی دیگر از چربی های مفید دیگر است که نقطه دود بالایی دارد و خیلی برای پخت و پز با دمای بالا مناسب نیست. کره سرشار از ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین A ، D و E می باشد. چربی موجود در کره و روغن نارگیل رابطه مستقیمی با کاهش وزن دارند و به کاهش وزن کمک می کنند. روغن زیتون، روغن بادام و آووکادو از دیگر چربی های مفیدی هستند که می توانند در افزایش سلامت شما نقش موثر داشته باشند.

 

 


 

دروغ #2- رژیم کتوژنیک برای بدن مضر است

شاید از نزدیکان خود و یا برخی رسانه ها شنیده باشید که رژیم کتوژنیک برای بدن مضر است اما این یک اشتباه بزرگ است. بیشتر از 100 سال از قدمت رژیم غذایی کتوژنیک می گذرد این رژیم غذایی برای رسیدن به هدف کاهش وزن با سالم ترین روش فوق العاده است اما آیا این تنها کاربرد و فایده رژیم غذایی کتوژنیک است؟

خیر

در حقیقت تاثیر مرحله کتوز بر بهبود عملکرد مغر بسیار زیاد است و می تواند در بهبود بیماری صرع بسیار موثر واقع شود. کتوز یا کتوزیس مانند کتواسیدوز که (در بیماران دیابتی بیشتر رخ می دهد) یک شرایط خطرناک برای بدن نیست و حتی برای بهبود عملکرد بدن بسیار هم مفید است.

 

رژیم کتوژنیک دیدگاه شما را نسبت به کاهش وزن تغییر می دهد. چراکه کالری شماری دیگر در این رژیم غذایی معنایی ندارد و شما مجموعه ای از خوراکی های مفید و خوشمزه را در رژیم غذایی خود تجربه می کنید.

 

مبنای اصلی رژیم لاغری کتوژنیک کاهش میزان کربوهیدرات ها و افزایش میزان مصرف چربی های مفید است. با این کار بدن شما در یک حالت چربی سوزی قرار می گیرید که کتوزیس نام دارد و سوخت بدن شما دیگر گلوکز ها نیستند و انرژی مورد نیاز شما درطول روز توسط کتون ها تامین می شود.

 

 

حقیقت چیست؟

رژیم غذایی کتوژنیک یک رژیم علمی و اصولی است که می تواند در کاهش وزن و بهبود بیماری دیابت نوع دوم موثر واقع شود.

اشتباهات رایج رژیم کتوژنیک بسیار زیاد هستند که قبلا در مقاله ای به طور کامل به آن پرداخته ایم باید به ورزشکارها بگویم که رژیم غذایی کتوژنیک هرگز مانع شما برای عضله سازی و داشتن یک تمرین پر انرژی نیست و حتی به شما در این روند کمک بسزایی می کند شما در طول مرحله کتوز سطح قند خون منظمی دارید که در طول تمرینات به شما کمک می کند کمتر احساس خستگی داشته باشید. اگر شما علاقه شدیدی به نان در برنامه غذایی خود دارید و نمی توانید از آن بگذرید حتما دستور تهیه نان کتوژنیک را نیز بخوانید.

 

 

نتایج مثبت رژیم کتوژنیک بر بیماری های زیر به اثبات رسیده است :

– دیابت (6)

– کلسترول بالا (7 , 8 , 9)

– صرع (10 , 11)

– اسکیزوفرنی (12 , 13 , 14 , 15 , 16 , 17)

– اضطراب (18 , 19)

-افسردگی (20 , 21)

– اتیسم (22 , 23 , 24 , 25 , 26 , 27 , 28)

-سرطان (مخصوصا سرطان مغز) (29)

 

 

توجه کنید در مصرف مواد غذایی مثل بیکن یا روغن کانولا زیاده روی نکنید و از نوع سالم تر چربی ها مثل روغن نارگیل و آووکادو استفاده کنید و همچنین پروتئین ها را کنترل شده مصرف کنید. طولانی ترین تحقیق بر روی رژیم کتو 10 سال به طول انجامید که در طول این تحقیق هیچ نشانه خطرناک قابل توجهی در نتیجه پیروی از رژیم کتوژنیک مشاهده نشد. (30)

 

 

بهترین راهکار برای پیروی از رژیم کتوژنیک چیست؟

بهتر است در ابتدا یک دوره 30 روزه رژیم کتوژنیک را امتحان کنید تا بتوانید خودتان را بسنجید چراکه قبل از شروع این رژیم باید بدانید که این رژیم غذایی یک تغییر بزرگ در سبک زندگی شماست و محدودیت های زیادی در مصرف میوه ها و برخی دیگر از خوراکی های دوست داشتنی مثل سیب زمینی و برنج دارید. من پیشنهاد می کنم به صورت دوره ای رژیم کتوژنیک را پیروی و متوقف کنید. نظر من تغییر سه ماهه رژیم کتوژنیک به یک رژیم غذایی دیگر است که می تواند یک استراحت برای شما ایجاد کند.

 

 


 

 

دروغ #3- مصرف پروتئین زیاد به کبد و کلیه شما فشار وارد می کند

این دروغ غذایی در نتیجه محبوب شدن رژیم پروتئین در چند دهه اخیر است ادعای این موضوع که رژیم غذای پروتئین میتواند موجب پوکی استخوان و اختلال در عملکرد کبد و کلیه شود قابل اثبات و استناد نیست.

برخی شواهد وجود دارد که افراد مبتلا به بیماران کلیوی و کبدی باید پروتئین کنترل شده ای مصرف کنند اما تحقیقات نشان می دهد در دراز مدت پروتئین های حیوانی نمی توانند بر عملکرد طبیعی کبد و کلیه اثر مخرب داشته باشند. (31)

 

 

 

حقیقت چیست؟

پروتئین برای تکثیر سلول ها، برقراری تعادل میان هورمون ها، عضله سازی و سلامت استخوان ها ضروری است. آمینو اسید های ضروری موجود در پروتئین های با کیفیت مثل تخم مرغ، گوشت گاو ارگانیک و ماهی سالمون رابطه مستقیمی با پیشگیری از برور پوکی استخوان دارند و خطر شکستگی بر اثر ضربات را کاهش می دهند. (32)

 

 

 

سالم ترین روش برای بهره مندی از پروتئین ها در سبک زندگی سالم چیست؟

ترکیبی از پروتئین های گیاهی و حیوانی باید در رژیم غذایی وجود داشته باشد، ماهی سالمون سرشار امگا-3 و انواع ویتامین های گروه B می باشد. این ماهی لذیذ به تقویت عضلات و مفاصل شما نیز کمک می کند و در عملکرد صحیح سیستم عصبی نقش بسزایی دارد ماهی هایی دیگر مثل آنچووی و ساردین نیز پیشنهاد می شوند.

 

از گوشت های فراوری شده مثل سوسیس و کالباس برای دریافت پروتئین کمک نگیرید و سعی کنید مواد غذایی ارگانیک مثل گوشت گاو، مرغ، تخم مرغ، عدس، آجیل و دانه های روغنی منابع پروتئین شما در رژیم غذایی باشند.

 

 


 

 

دروغ #4- همه ماهی ها برای بدن مناسب هستند

این موضوع حقیقت دارد که ما به امگا-3 موجود در ماهی در سبک زندگی خود نیاز داریم و وجود آن برای بدن ما ضروری است اما آیا همه ماهی ها برای سلامت ما مفید هستند؟

آیا تا به حال در مورد مسمویت با جیوه چیزی شنیده اید؟

این روزها نگرانی اصلی در مورد ماهی ها این موضوع است که درون بدن ماهی جیوه وجود نداشته باشد و این رابطه مستقیمی با انواع ماهی هایی که میل می کنید دارد.

این یک حقیقت شگفت آور است که خوردن ماهی تیلاپیا از مصرف سوسیس و کالباس هم به مراتب خطرناک تر است و مصرف تیلاپیا می تواند در بدن شما التهابات جدی را ایجاد کند چراکه تعادل در میزان امگا 6 و امگا 3 در این ماهی وجود ندارد و این موضوع می تواند در افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و بیماری خود ایمنی هستند مشکلات زیادی را ایجاد کند. (33 , 34)

 

 

 

حقیقت چیست؟

در اصل نوع ماهی و غذای دریایی که شما مصرف می نمایید اهمیت ویژه ای دارد. وجود جیوه و چربی های مضر در بدن برخی از ماهی ها می تواند خطر آفرین باشد، لیست ماهی هایی که هرگز نباید مصرف کنید به شرح زیر است : (35)

 

 • تیلاپیا

 • ماهی خاویار

 • کوسه

 • ماهی های دریای آتلانتیک

 • اره ماهی

 

 

چطور می توانیم ماهی های سالم را وارد سبک زندگی خود کنیم؟

فقط ماهی های شناخته شده و دارای بسته بندی بهداشتی را خریداری نمایید، سعی کنید از محصولاتی که دارای مهر تایید وزارت بهداشت هستند استفاده کنید. بهترین ماهی هایی که می توانید از آنها در رژیم غذایی بهره بگیرید به شرح زیر هستند:

 

 • ماهی سالمون

 • ماهی ساردین

 • ماهی سفید

 • ماهی قزل آلا

 • ماهی تن

 

 


 

 

دروغ #5- کلسترول برای بدن مضر است وزرده تخم مرغ یک خوراکی ناسالم می باشد

چندین دهه است که به طور گسترده افراد بر این باور هستند که تخم مرغ و مخصوصا کلسترول و چربی اشباع شده در زرده تخم مرغ برای بدن مضر است و باعث بیماری های قلبی می شود. این موضوع کاملا نادرست است و بر اساس تحقیقات به اثبات رسیده در سال 1980 این ادعاها رد شده اند و اما هنوز هم افرادی هستند که این باور نادرست را در سبک زندگی خود دارند.

 

در واقع بین مصرف تخم مرغ و بیماری های قلبی و عروقی هیچ ارتباطی وجود ندارد و مصرف تخم مرغ به افزایش میزان کلسترول بد خون مرتبط نمی شود ولی متاسفانه اطلاع رسانی درستی از نتایج این تحقیقات انجام نشده است. (36)

 

حقیقت چیست؟

شما برای زنده ماندن و عملکرد صحیح بدن به کلسترول نیاز دارید، بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی مشخص شد که مصرف تخم مرغ بر افرایش خطر بیماری های قلبی و عروقی تاثیر نمی گذارد. (37 , 38)

رزده تخم مرغ که اغلب افراد از مصرف آن ترس دارند بدون افزایش سطح کلسترول می تواند لوتئین و زاکسنتین را در بدن افزایش دهد. لوتئین نوعی آنتی اکسیدان است که به افزایش قدرت بینایی جلوگیری از پیری زودرس کمک می کند. (39بر خلاف شنیده های شما کلسترول یک ماده بسیار مهم برای بدن است که برای فرآیند های حیاتی بدن ضروری می باشد. کلسترول دو نوع است گروه اول کلسترول های (خوب) HDL و گروه دوم کلسترول های (بد) LDL  که شما باید نسبت به میزان LDL نگران باشید و اجازه افزایش LDL در بدن را ندهید.

 

 

 

چطور می توان میزان متعادلی از کلسترول های خوب را در سبک زندگی خود جای داد؟

نگران استفاده از تخم مرغ نباشید و از آن در صبحانه ها و وعده های دیگر خود استفاده کنید ، تخم مرغ رسمی گزینه فوق العاده ای هست که سرشار از پروتئین های با کیفیت، ویتامین های A , B5 , B12  و فولات می باشد. تخم مرغ یک خوراکی فوق العاده برای کاهش وزن نیز می باشد که کمتر از 100 کالری دارد و می توانید در دستورات غذاهای رژیمی از آن بهره بگیرید.

 

 


 

 

دروغ #6- مصرف پنج الی 6 وعده کوچک در روز بهتر از مصرف سه وعده اصلی است و می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد.

افزایش تعداد وعده های غذایی درطول روز راهکاری است که برخی افراد برای افزایش متابولیسم بدن و کاهش اشتها از آن در سبک زندگی خود کمک می گیرند. اما حقیقت این است که مجموع خوراکی هایی که در طول روز مصرف می کنید در افزایش متابولیسم و کاهش وزن شما نقش دارند نه تعداد وعده ها. روزه داری به صورت دوره ای (فستینگ متناوب) که نمونه آن در رژیم غذایی پنج به دو مشاهده می شود می تواند تاثیر به مراتب بیشتری در افزایش متابولیسم بدن شما داشته باشد. (40)

 

 

حقیقت چیست؟

خوردن وعده های بیشتر با حجم کم تاثیری در روند کاهش وزن شما ندارد، روزه داری یا intermittent fasting راهکاری مناسب است که بدن را قادر می سازد تا راحت تر و کارآمدتر چربی سوزی کند. بر اساس یک تحقیق انجام شده در سال 2010 مشخص شد که افزایش میزان وعده ها در طول یک روز نه تنها به چربی سوزی کمک نمی کند بلکه روند آن را نیز به تعویق می اندازد.

 

 

 

چه راهکاری برای افزایش متابولیسم و چربی سوزی پیشنهاد می شود؟

اگر شما دچار استپ وزنی شده اید و نیاز به یک شوک در سبک زندگی خود دارید تا متابولیسم بدن شما با سرعت بیشتری عمل کند پیروی از یک رژیم فستینگ مثل رژیم پنج به دو یک راهکار بسیار موثر است. در این رژیم 5 روز از هفته به روال عادی گذشته خود با خوراکی های مفید تغذیه می کنید و دو روز را تقریبا روزه هستید و کمتر از 500 الی 600 کالری مصرف می کنید. همچنین سعی کنید با مواد پروتئینی و چربی های مفید خود را سیر نگه دارید و از کربوهیدرات های ساده دوری کنید تا دچار افت سریع قند خون نشوید.

 

 


 

دروغ #7- سدیم برای بدن مضر است

همه سدیم یا نمک را به عنوان دشمن بیماران قلبی می شناسند و سعی در حذف آن از سبک زندگی خود دارند. در دستورالعمل ارائه شده توسط وزارت بهداشت آمریکا توصیه شده تا هر فرد در طول روز کمتر از  2300 میلی گرم سدیم مصرف کند که برابر با 5.75 گرم و کمتر از 1.25 قاشق چای خوری نمک است. اما بسیاری از غربی ها این توصیه هارا جدی نمی گیرند و در یک رژیم غذایی آمریکایی مقادیر زیادی نمک ( ازنوع رومیزی) وجود دارد که می تواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

من به شخصه سالها قبل مصرف نمک رومیزی یا همان نمکی که در پخت و پز استفاده می شود را متوقف کرده ام چرا که در ترکیبات این نوع نمک مشتقات آلومینیوم، ید، و شکر فراوری شده یافت می شود. البته سدیم هم در این نوع نمک یافت می شود که برای سلامت بدن نیاز است و خود سدیم به تنهایی ماده ای مفید برای بدن است اگر به میزان کنترل شده مصرف شود فواید زیادی دارد.

 

 

حقیقت چیست؟

شما بیش از مقدار توصیه شده (5.75گرم) نمک در طول روز نیاز دارید اما نباید در مصرف نمک زیاده روی کنید. تحقیقات نشان می دهد شما باید 8 الی 15 گرم نمک در طول روز مصرف کنید (1.5 الی 3 قاشق غذاخوری) که این میزان بیش از توصیه های انجمن قلب آمریکاست. اما حقیقت این است که شما به آن نیاز دارید! کاهش مصرف نمک می تواند موجب کاهش فشار خون شود اما اگر سطح سدیم در بدن خیلی کم باشد امکان بروز برخی مشکلات مانند:

 

 • افسردگی (41)

 • مقاوت به انسولین (42)

 • احتمال بروز دیابت (43)

 • گرفتگی عضلات (44)

 

وجود دارد و در سمت دیگر زیاده روی در مصرف نمک احتمال بروز بیماری های خود ایمنی، فشار خون بالا و سنگ کلیه را افزایش می دهد. (45)

 

بهترین راهکار استفاده هوشمندانه از نمک در رژیم غذایی چیست؟

جایگزین های سالم تری برای نمک رومیزی یا همان نمک طعام مخصوص طبخ وجود دارد مانند نمک دریایی یا نمک صورتی می توانید از خیار شور، آب قلم و کیمچی برای دریافت سدیم به صورت سالم و هوشمندانه نیز بهره بگیرید.

 


 

 

دروغ #8- همه قند ها برای بدن مضر هستند

اجازه بدهید این جمله را کمی تغییر دهیم، بهتر است بگوییم همه قندها مضر نیستند اما قندهای تصفیه شده و کارخانه ای بسیار مضرند. این قند ها کالری زیادی دارند و می توانند مقاومت انسولینی در بدن ایجاد کنند و رابطه مستقیمی با بروز دیابت نوع دوم، سرطان و بیماری های قلبی عروقی دارند. (46 , 47 , 48)

 

حقیقت چیست؟

قند های طبیعی می توانند فواید زیادی داشته باشند، بدن ما برای عملکرد صحیح به تعادل در میزان مواد مغذی نیاز دارد. اگر قند های تصفیه شده مضر هستند به این معنا نیست که همه انواع قند ها مضرند، اگر شما فکر می کنید شیرین کننده های مصنوعی بهتر از قندهای مصنوعی هستند باید بگویم به سرعت دست نگه دارید چرا که این یک اشتباه بزرگ است.

 

 

چطور می توان از قند های مفید استفاده نمود؟

قند های طبیعی مثل شکر نارگیل، استویا، خرما، شیره افرا و عسل بهترین گزینه ها در میان قندهای طبیعی هستند. یکی از بهترین شیرینی های روی کره زمین عسل طبیعی است. عسل توانایی افزایش قدرت سیستم ایمنی را دارد و می تواند به شما در داشتن یک خواب آرام کمک کند.

حتی می توانید در برخی از رژیم های غذایی از عسل برای کاهش وزن کمک بگیرید.عسل سرشار از آمینو اسید و ویتامین های گروه B  می باشد . (49 , 50 , 51منگنز، منیزیم، پتاسیم و سایر مواد معدنی ضروری نیز در عسل یافت می شود. شیره افرا نیز یکی دیگر از قندهای مفید می باشد که سرشار از آهن، کلسیم و منگنز است.

 


 

 

دروغ #9- کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی را می توان با مصرف مکمل ها بهبود داد.

این یکی از بزرگترین دروغ ها در سبک زندگی افراد می باشد. یک رژیم غذایی که در آن مواد غذایی کارخانه ای و فراوری شده، قند های تصفیه شده و کربوهیدرات های ساده وجود داشته باشد با کمک مکمل های غذایی هرگز قابل جبران نیست مهم نیست که چه نوع مکملی استفاده می کنید، هیچ چیز نمی تواند جایگزین یک تغذیه سالم باشد.

 

خوراکی های سالم و طبیعی دارای مقادیر بسیار زیادی فیبر، پروتئین و چربی های مفید هستند و نیاز ما  به انواع ریزمغذی و درشت مغذی ها را تامین می کنند.

یک رژیم غذایی سالم و منظم که در آن از سبزی ها، میوه ها، چربی های مفید و پروتئین های با کیفیت استفاده شده باشد نیاز روزانه بدن به انواع ویتامین ها و مواد معدنی را تامین می کند. مکمل های غذایی حتی گران قیمت ترین و با کیفیت ترین آنها نمی توانند جایگزین یک رژیم غذایی سالم و اصولی باشند، مکمل ها همانطور که از اسم آنها هم پیداست فقط در کنار یک رژیم غذایی منظم می توانند موثر واقع شوند و نقش تکمیل کننده داشته باشند.

 

 

حقیقت چیست؟

برخی از کمبود ها مانند کمبود ویتامین B-12، کلسیم و پروبیوتیک و منگنز با مصرف مکمل های غذایی قایل جبران است. انواع مختلفی از این مکمل ها در دوزهای متفاوت وجود دارد با این حال هیچ گاه نمی توان به این مکمل ها بدون داشتن یک برنامه غذایی صحیح تکیه کرد. هدف از تولید این مکمل ها (مانند روغن ماهی و کلاژن) جبران مقادیری است که امکان بهره مندی از آن تنها با پیروی از یک رژیم غذایی میسر نیست.

 

 

راهکار چیست ؟

شما باید غذاهای مفید مصرف کنید که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی باشند. سعی کنید بر مصرف خوراکی هایی تمرکز کنید که سرشار از موادی مانند: ویتامین C، ویتامین B12، پتاسیم، منیزیم، ویتامین D و ویتامین K هستند. با مصرف این خوراکی ها شما نیازی به مصرف مکمل های جانبی ندارید. همچنین هضم مواد معدنی و ویتامین های موجود در خوراکی های طبیعی به نسبت مکمل های مصنوعی برای بدن ساده تر است.

 

 


 

 

دروغ #10- تنها راه موثر برای کنترل وزن و لاغری کالری شماری است

داشتن یک وزن ایده آل خیلی مهم است چرا که چاقی و چربی شکمی رابطه مستقیمی با بروز بیماری های قلبی و پیری زودرس دارد. تفکر عده زیادی از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند این است که شمردن کالری های ورودی و خروجی یا همان کالری شماری تنها راه رسیدن به کاهش وزن و اندام ایده آل است.

این نکته صحیح است که در صورت مصرف به اندازه کالری و داشتن یک تمرین ورزشی منظم می توان به کاهش وزن رسید و از بروز سندرم متابولیک جلوگیری کرد اما این تنها راهکار و موثر ترین روش نیست. (52)

رژیم غذایی مدیترانه ای، رژیم کتو  و رژیم پالئو اصلاح شده گواه بر این موضوع هستند که می توان بدون توجه به کالری غذاها به وزن ایده آل رسید و رسیک ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع دوم و سکته مغذی را کاهش داد.

 

 

حقیقت چیست؟

باید این موضوع را بپذیریم که امروزه دیگر کالری شماری یک راهکار موثر برای کاهش وزن نیست، بیایید با خومان صادق باشیم چطور می توان 300 کالری کیک شکلاتی را با 300 کالری ماهی سالمون مقایسه کرد؟!

امروزه نتایج مثبت رژیم های کم کربوهیدرات مانند رژیم غذایی کتوژنیک بر کاهش وزن و همچنین بهبود بیماری های دیابت و کاهش کلسترول بد یا LDL به اثبات رسیده است. در یک وعده غذایی کتوژنیکی ممکن است شما بیش از نیاز روزانه خود کالری مصرف کنید اما باز هم کاهش وزن را تجربه کنید.

 

 

چطور می توان بدون کالری شماری به کاهش وزن رسید؟

بهتر است روی کیفیت غذاها تمرکز کنیم نه روی مقادیر آنها، سعی کنید کربوهیدرات های ساده و قندهای تصفیه شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید و تمرکز را بر مصرف مواد غذایی غنی و سرشار از ویتامین ها بگذارید و مصرف فیبر روزانه را افزایش دهید تا کمتر دچار افت قند خون و اشتهای کاذب شوید.

 


 

با بررسی این مقاله شما می توانید نسبت به قبل هوشمندانه تر تصمیم بگیرید و دوستان خود را نیز از این اشتباهات آگاه کنید، توجه داشته باشید قبل از نشر هر محتوایی شبکه های مجازی از منبع آن مطلع شوید خصوصا اگر آن مطلب در حوزه سلامت باشد چرا که این محتواهای به ظاهر ساده می تواند بر سبک زندگی افراد زیادی تاثیر گذار باشد.

 

 

برگرفته از سایت : www.draxe.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *