کشیدن سیگار عامل ریزش مو

ریزش مو پیامد ناگوار کشیدن سیگار

ریزش مو پیامد نا گوار سیگار کشیدن

ریزش مو و طاسی عارضه ایست که علاوه بر پیامدهای روحی و روانی برای فرد مبتلا ، باعث کاهش اعتماد به نفس در او نیز می‌گردد. بی‌شک ریزش مو در افراد دلایل مختلفی دارد. یکی از مهم‌ترین و مؤثر ترین دلایل آن کشیدن سیگار است.

در این پست تیم دکتر بادی با بررسی مضرات سیگار خصوصا در زمینه ریزش مو ، سعی کرده اطلاعات کاملی درباره پیامدهای کشیدن‌ سیگار بر ریزش مو به شما عزیزان ارائه نماید.

پژوهشگران پس از بررسی ۷۴۰ مرد که نژاد آسیایی داشتند ( نژاد آسیایی در کل نسبت به نژاد های اروپایی کمتر دچار کچلی یا طاسی هستند ) به این نتیجه رسیدند که مصرف ۲۰ نخ سیگار در روز شدت ریزش مو و طاسی را بسیار افزایش می‌دهد.

این آسیب درحدی می‌باشد که دیگر تفاوتی بین نژادها و جزییات ژنتیکی آن‌ها باقی نمی‌ماند. در هر صورت ، آسیب وارده به بدن، همچنین موها از سمت‌سیگار بسیار بسیار چشمگیر است.

ریزش مو و سیگار

کشیدن سیگار علاوه بر ریزش مو عارضه‌های بسیاری برای فرد سیگاری و اطرافیان او به همراه دارد. مصرف سیگار یکی از بزرگترین علل مرگ و میر زودرس و نارسایی های ریوی و تنفسی است. سیگار عامل اصلی بیماریهای قلبی و عروقی و سکته های مغزی است. همچنین استعمال دخانیات باعث بروز ناراحتی های پوستی از جمله تیرگی و پیری زود رس ، سفید شدن مو نیز می‌گردد. این تنها بخشی از عوارض استعمال دخانیات و سیگار است.

طبق آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ،  ٪۲۱ از آقایان و  ٪۷/۶ از بانوان جامعه ایران سیگاری هستند. البته در صحت و دقت این آمار ابهام هایی وجود دارد. 

ریزش مو معمولا فرد مبتلا را درگیر مسائل روحی و روانی ، کاهش اعتمادبه‌نفس و … می‌نماید. علاوه بر آن ریزش مو و درمان آن نیازمند صرف وقت و هزینه های گزاف از سوی فرد مبتلاست.

 

کشیدن سیگار با تغییرات گوناگون در بدن موجب ریزش مو می‌گردد. در ادامه بهتر است اشاره ای مختصر به تأثیرات سوء مصرف سیگار روی موها داشته باشیم. البته ریزش مو می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد . از جمله تغییرات هورمونی ، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی (ریز مغذی و درشت مغذی ها) ، استفاده بیش از حد از اتو مو و سشوار زدن .

کشیدن سیگار علت بزرگ ریزش مو 

 

نیکوتین و مونوکسید کربن که مواد موجود در سیگار هستند وارد جریان خون شده و جریان خون و اکسیژن را به اندام های بدن از جمله فولیکول های مو محدود می کنند . در نتیجه موها دچار کمبود مواد مغذی شده و از سر جدا می شوند .

 

  • اثرگذاری سیگار بر مويرگ هاي ريز تغذيه كننده فوليكول مو

 

  • اثرگذاری مواد سمي سيگار در آسيب DNA فوليكول مو

 

  • اثر گذاری سيگار بر عدم تعادل آنزيمي موثر در بازسازي بافت مو و تأثير بر روند سيكل رشد مو.

 

 

  • اثر سيگار‌ بر فعاليت آنزيمي هورموني كه با كاهش استروژن (هايپواستروژن) مرتبط است.

 

 

در کل میزان و شدت تأثیر سیگار‌ در افراد به فاکتورهای ژنتیکی هم بستگی دارد. باید بدانیم که در افراد سیگاری موها زودتر خاکستری و سپس سفید می‌شوند. مصرف سیگار باعث افزایش هورمونهای انروژنیک و نهایتا ریزش موها با سرعت بیشتر و کاهش ضخامت مو می‌گردد.  در مقاله ی راهکارهای درمان موهای نازک روش هایی برای تقویت موهای ضعیف و با تارهای نازک را بررسی نمودیم که پیشنهاد می شود حتما آن را مطالعه کنید .

 

افراد سیگاری اشتهای کمتری نیز نسبت به سایرین یا افراد غیر سیگاری دارند. بدن آن‌ها توانایی جذب مقدار کمتری از ویتامین ها و مواد مغذی را داراست و همین پدیده باعث کمبود ویتامین ها و مواد مغذی می‌گردد. در پست های قبلی دلایل ریزش‌مو را بررسی نمودیم و همچنین در مقاله درمان های طبیعی برای ریزش مو  راهکار های طبیعی را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید ریزش موی خود را بدون صرف هزینه های گزاف درمان کنید . 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *