رژیم گیاه خواری

چرا رژیم گیاه خواری را برای سبک زندگی انتخاب می‌کنیم؟

افراد بسته به نوع هدفی که دارند رژیم گیاه خواری را برای سبک زندگی خود انتخاب می‌نمایند. انتخاب رژیم گیاه خواری ممکن است در شخصی صرفا با هدف لاغری و تناسب اندام باشد و یا به عنوان سبک همیشگی برای زندگی سالم باشد. ممکن است فردی رژیم گیاه خواری را برای حفظ سلامتی و یا حفظ محیط زیست ، یا حفظ حقوق حیوانات انتخاب نموده باشد.

 

در این پست تیم تخصصی دکتر بادی با اشاره به فواید رژیم گیاه خواری چند دلیل نیز برای انتخاب رژیم گیاه خواری برای سبک زندگی سالم به شما عزیزان ارائه می‌نماید.

 

رژیم گیاه خواری

 

دلایل انتخاب رژیم گیاه خواری برای سبک زندگی

 

  • پیشگیری و درمان انواع بیماری‌ها و بازگشت به سلامتی و شادابی

مصرف گوشت قرمز به خاطر میزان پروتئین بالایی که دارد اغلب توصیه می‌گردد ، اما گوشت قرمز دارای چربی فراوان از نوع اشباع شده و مضر نیز می‌باشد. از همین رو در رژیم لاغری ، با حذف گوشت ، مقدار چشمگیری از چربی بدن کاهش می‌یابد. جایگزین نمودن گوشت گیاهی به جای گوشت قرمز بهترین راهکار برای دستیابی به تناسب اندام و سلامتی است.

 

تولید گوشت قرمز و فرآورده های گوشتی نیازمند از بین بردن دام زنده است. این روند به چرخه طبیعت و همچنین اکو سیستم طبیعی آن و در نتیجه کیفیت و سلامت همه موجودات زنده آسیب می‌رساند. بر اساس آمار کارشناسی شده ، آلودگی های فرآیند تولید گوشت حیوانی از تمام آلودگی‌های حمل و نقل (کشتی ، هواپیما ، قطار و اتومبیل) بیشتر است. علاوه بر هدر رفت بیش از حد منابع آبی ، میلیون ها تن فضولات دامی، سموم زیادی وارد محیط زیست می‌نماید که باعث تولید گازهای گلخانه‌ای و وارد آمدن آسیب به جو زمین و هوا می‌شود. 

بر اساس تحقیقات کارشناسی شده و رسمی ، تولید یک کیلوگرم گوشت گاو تقریبا ۵۴ برابر تولید یک کیلو گرم سیب زمینی به آب احتیاج دارد. این نسبت در مورد یک کیلوگرم از گوشت گوسفند در مقایسه با یک کیلوگرم سیب زمینی ۳۶ است. یعنی برای تولید یک کیلوگرم گوشت گوسفند ۳۶ برابر یک کیلوگرم سیب‌زمینی آب مصرف می‌شود.

رژیم گیاه خواری به علت مصرف بیشتر انواع سبزیجات ، حبوبات ، میوه و دیگر خوراکی‌های سالم باعث دریافت مواد مغذی و مفید بیشتری نسبت به سایر رژیم ها می‌باشد. رژیم گیاه خواری علاوه بر وجود فیبر غذایی بالا در مواد غذایی درون سبد غذایی خود ، سرشار از آنتی اکسیدان های مختلف نیز می‌باشد. این رژیم باعث می‌گردد احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلفی نظیر سرطان ، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی تا حد زیادی کاهش یابد. در برخی موارد این رژیم غذایی حتی به درمان این بیماری‌ها انجامیده است. 

 

ترک عادت‌های لذت بخش در زندگیمان کاری بسیار سخت است. برای شروع سبک زندگی سالم با رژیم گیاه خواری بهانه جویی نکنیم. با مشورت و نظرخواهی از گیاه خوارانی که تجربه بیشتری در این مسیر سالم دارند ، اراده خود را برای شروع رژیم گیاهخواری مستحکم نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *