رژیم سوپ کلم چیست؟ مرور شواهد علمی و قوانین رژیم سوپ کلم

اگر شما دنبال کاهش وزن هستید فرضیه رژیم سوپ کلم احتمالا باید برای شما جذاب باشد. ابداع کنندگان این رژیم ادعا می کنند که شما می توانید با پیروی از این رژیم غذایی تا 4.5 الی 5 کیلوگرم در یک هفته کاهش وزن داشته باشید و برای رسیدن به این هدف کافی است تا خوراکی های روزمره خود را با مقدار زیادی سوپ کلم ، میوه و سبزیجات جایگزین کنید.

مانند سایر رژیم های غذایی زودگذر که دارای نتایج کوتاه مدتی هستند و حداقل تلاش را برای رسیدن به هدف  دربردارند رژیم سوپ کلم هم قوانین چندانی ندارد و برای شما مشخص می کند که چه خوراکی هایی باید مصرف شود و چه خوراکی هایی باید از رژیم غذایی حذف شود اما نظرات متفاوتی در مورد رژیم سوپ کلم وجود دارد و برخی آن را موثر می دانند و برخی دیگر آن را زودگذر ، محدود کننده و کاملا ناسالم قلمداد می کنند.

پس نتیجه چیست؟ آیا رژیم سوپ کلم یک رژیم غذایی موثر است یا مانند سایر رژیم های غذایی زودگذر نتایج ماندگاری ندارد و می تواند برای سلامت مضر باشد؟ اجازه دهید جواب این سوال را با مرور این مقاله پاسخ دهیم.

 

رژیم سوپ کلم چیست؟

رژیم سوپ کلم یک رژیم غذایی برای کاهش وزن در کوتاه مدت است و همانطور که از نامش پیداست مقدار زیادی از وعده های غذایی شما را سوپ کلم تشکیل می دهد.

طرفداران این رژیم غذایی ادعا می کنند که رژیم سوپ کلم می تواند تا 10 پوند (4.5 کیلوگرم) وزن شما را در طول یک هفته کاهش دهد.

اما بسیاری از متخصصین تغذیه در مورد عوارض این رژیم روی سلامت افراد هشدار می دهند و عقیده دارند که این رژیم غذایی یک برنامه ناسالم است که نتایج زودگذری دارد.

 

رژیم سوپ کلم چگونه کار می کند؟

این رژیم غذایی دقیقا مثل اسمش عمل می کند و برای هفت روز شما تقریبا چیزی جز سوپ کلم خانگی نباید مصرف کنید و همچنین شما در طول روز می توانید تا 1 الی 2 واحد از خوراکی های دیگر مثل سرشیر،میوه ها و سبزیجات مصرف کنید.

بسیاری از منابع ادعا می کنند که رژیم سوپ کلم یک رژیم غذایی بر مبنای تحمل گرسنگی نیست بدین معنا که کلم یک خوراکی کم کالری است و بدن برای هضم و سوزاندن آن نیاز به کالری بیشتر نسبت به خود خوراکی اصلی دارد پس بنابراین هرچه سوپ کلم بیشتری مصرف کنید کاهش وزن بیشتری خواهید داشت.

این رژیم غذایی برای اهداف بلند مدت طراحی نشده است و نباید بیش از مدت یک هفته دنبال شود و بیشتر به عنوان یک رژیم غذایی سریع قبل از یک رویداد مهم و یا قبل از شروع یک رژیم غذایی بلند مدت مورد استفاده قرار می گیرد.

رژیم سوپ کلم با نام های دیگر از جمله : Sacred Heart Hospital Diet و یا Mayo Clinic Diet نیز شناخته می شود چرا که این رژیم قبلا در بیمارستان ها برای کاهش وزن سریع قبل از شروع جراحی بیماران قلبی طراحی شده بود.

اما بیمارستان های نامبرده این ادعاها را رد کرده اند و دقیقا هیچ کس نمی داند ریشه اصلی این رژیم غذایی متعلق به کجاست اما در مجموع با بررسی شواهد می توان نتیجه گرفت که برای اولین بار در طول دهه های 1980 تا 1990 بیشترین محبوبیت را داشته است و تا به امروز افراد مختلفی را درگیر خود کرده است.

 

چطور باید از رژیم سوپ کلم پیروی کرد؟

سوپ کلم خانگی پایه اصلی این رژیم غذایی است برای شروع ابتدا لازم است مقدار زیادی سوپ را برای مدت یک هفته خود طبخ و نگه داری کنید.

مواد اولیه متفاوتی ممکن است در سوپ کلم وجود داشته باشد اما دستور تهیه رایج به شرح زیر است:

 

مواد اولیه مورد نیاز برای طبخ سوپ کلم

 

سوپ کلم

منبع تصویر :Cooking Classy

مواد اولیه:

 • 2 عدد پیاز
 • 2 عدد  فلفل سبز
 • 1 پیمانه گوجه فرنگی
 • 1 ساقه کرفس
 • 1 عدد کلم
 • 3 عدد هویج
 • 1 پیمانه قارچ
 • 1 لیوان عصاره سبزیجات (دلخواه)
 • 6 الی 8 لیوان آب

 

طرز تهیه:

 1. ابتدا سبزیجات را به خوبی خرد کنید.
 2. یک قابلمه بزرگ بردارید و سپس پیاز را در کمی روغن تفت دهید.
 3.  سایر سبزیجات خرد شده را اضافه کنید و آب یا عصاره سبزیجات را داخل قابلمه بریزید تا جایی که سطح مواد را بپوشاند.
 4. دمای زیر قابلمه را کم کنید و اجازه دهید با دمای ملایم 30 الی 45 دقیقه پخته شود.

 

 

شما ممکن است علاقه داشته باشید که برای طعم دار کردن سوپتان از نمک و فلفل و سایر ادویه ها کمک بگیرید و یا حتی ممکن است علاقه داشته باشید سبزیجات غیر نشاسته ای دیگری مثل اسفناج یا لوبیا سبز را به سوپتان اضافه کنید که البته این موارد برای شما مانعی ندارد.

تمام طول مدت هفته تا هر اندازه که علاقه داشته باشید می توانید سوپ کلم مصرف کنید چرا که همانطور که گفته شد هرچه بیشتر سوپ مصرف کنید در نتیجه کاهش وزن بیشتری خواهید داشت.

 

قوانین رژیم سوپ کلم

رژیم سوپ کلم

 

در هر روز از رژیم غذایی شما مجاز به افزودن یک الی دو خوراکی کم کالری دیگر در کنارسوپتان هستید با این حال باید توجه داشته باشید که تنها نوشیدنی های مجاز در این رژیم غذایی آب و سایر نوشیدنی های بدون قند و کالری مثل چای هستند.

مصرف روزانه مکمل مولتی ویتامین معمولا توصیه می شود چرا که رژیم سوپ کلم مواد مغذی بسیاری را محدود می کند. در ادامه قوانین رژیم سوپ کلم را در هر روز از هفته مرور خواهیم کرد:

 

 • روز اول : محدودیتی برای مصرف سوپ کلم و میوه ها وجود ندارد فقط مصرف موز مجاز نیست.

 

 • روز دوم : فقط سوپ و سبزیجات مجاز است و تمرکز روی مصرف سبزیجات برگ سبز است . از مصرف انواع حبوبات ، ذرت و موز باید خودداری شود همچنین امکان مصرف یک عدد سیب زمینی تنوری به همراه یک قاشق چایخوری کره وجود دارد.

 

 • روز سوم: تقریبا از همه میوه ها وسبزیجات می توانید در طبخ سوپ کمک بگیرید اما توجه داشتید امروز مصرف سیب زمینی مجاز نیست و همچنان موز نباید مصرف شود

 

 • روز چهارم: تا اندازه ای که دوست دارید می توانید موز، سرشیر و سوپ کلم مصرف کنید.

 

 • روز پنجم: شما مجاز هستید تا 280 الی 567 گرم گوشت مصرف کنید هرچند که ممکن است علاقه مند باشید گوشت قرمز را با ماهی یا مرغ جایگزین کنید. همچنین باید 6 عدد گوجه فرنگی را در برنامه خود جای دهید و تا هر اندازه که دوست دارید سوپ کلم و آب مصرف کنید.

 

 • روز ششم: سوپ ، گوشت و سبزیجات در این روز مجاز است و باید بر مصرف سبزیجات برگ سبز تمرکز داشته باشید در روز ششم همچنان مصرف سیب زمینی غیر مجاز است.

 

 • روز هفتم: می توانید مقداری برنج قهوه ای در کنار حجم وسیعی از میوه و سبزیجات استفاده کنید و البته مصرف سوپ کلم نباید فراموش شود.

 

شما نباید پیروی از این رژیم غذایی را برای مدت بیش از یک هفته پشت سر هم ادامه دهید با این حال می توانید پس از گذشت دو هفته از آخرین روز رژیم غذایی مجدد رژیم سوپ کلم را آغاز کنید.

 

آیا رژیم سوپ کلم موثر است؟

رژیم سوپ کلم تا به امروز هرگز مورد مطالعه قرار نگرفته است بنابراین نمی توان در مورد اثر بخشی آن نظر داد با این وجود به علت کم کالری بودن سوپ کلم احتمالا باعث کاهش وزن خواهد شد اما این حقیقت را نباید فراموش کنید که انتخاب های شما در طول این رژیم غذایی بسیار محدود هستند و کالری خیلی کمی دارند و این مورد می تواند یک چالش برای شما باشد.

همانطور که رژیم غذایی سوپ کلم می تواند مقدار زیادی از وزن شمارا در طول مدت کمی کاهش دهد پس با توقف این رژیم مجدد بازگشت وزن خواهید داشت.

مشکل بزرگ رژیم های غذایی محدود و کم کالری این است که  هنگامی که کالری دریافتی به شدت محدود شود یا زمانی که بدن  وزن زیادی از دست داده باشد با کاهش میزان سوخت ساز (متابولیسم) پاسخ خواهد داد به این معنی که شما نسبت به قبل سوخت و ساز کمتری دارید و کالری کمتری می سوزانید (123).

جالب است بدانید که این کاهش سوخت و ساز در بدن علت اصلی استاپ وزنی در رژیم های غذایی طولانی مدت است.

متابولیسم بدن شما ممکن است پس از سه روز پیروی از یک رژیم غذایی  سختگیرانه و کم کالری کاهش یابد به همین دلیل است که اغلب پس از متوقف کردن این نوع رژیم های غذایی پیشگیری از افزایش وزن مجدد بسیار دشوار است (45).

 

با این وجود رژیم های غذایی کم کالری مزایایی هم دارند:

هنگامی که افراد چاق از یک رژیم غذایی کم کالری تحت نظارت پزشک پیروی کنند، معمولا مدت زمان این رژیم بین 4 الی 12 هفته خواهد بود و می تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن کوتاه مدت و بهبود عملکرد سوخت ساز بدن این افراد داشته باشد  (678).

اما تحقیقات اندکی وجود دارد که نشان می دهد رژیم های غذایی کم کالری می توانند به طور موقت مقاوت انسولین را کاهش دهند هر چند که آنها برای ایجاد تغییرات قابل توجهی در چربی بدن در مدت زمان کوتاه ایجاد شده اند (910).

یکی دیگر از نکات مثبت قابل توجه در رژیم غذایی سوپ کلم این است که در این رژیم غذایی شما مجبور نیستید که گرسنه بمانید چرا که تا هر اندازه که مایل باشید می توانید از خوراکی های مجاز استفاده کنید که این مورد به شما اجازه می دهد که تمام طول روز امکان مصرف غذا را داشته باشید و گرسنه نمانید.

همچنین خوراکی های مجاز در این رژیم غذایی همگی در دسته خوراکی های سالم قرار دارند و میزان زیادی از میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی سوپ کلم وجود دارد که این خوراکی ها سرشار از فیبر و سایر ریز مغذی ها هستند و همچنین کالری اندکی دارند.

و همچنین این نکته مثبت در مورد رژیم غذایی سوپ کلم را نباید فراموش کنید که این رژیم غذایی بسیار ارزان قیمت است و پیروری از آن برای شما هزینه زیادی ندارد.

برخلاف سایر رژیم های غذایی که خوراکی های خاص و اغلب گران قیمتی دارند و نیاز به خرید کتابچه و یا مکمل های غذایی در این نوع رژیم ها وجود دارد اکثر خوراکی های ضروری در رژیم غذایی سوپ کلم ارزان قیمت هستند و به راحتی در دسترس اکثر افراد قرار دارند.

 

مشکلات رژیم غذایی سوپ کلم

اگرچه شاید رژیم سوپ کلم بتواند برای شما کاهش وزن را به همراه داشته باشد و در برخی مواقع فوایدی را هم شامل شود اما نواقصی هم در این رژیم غذایی وجود دارد که شاید کفه ترازو به سمت آنها سنگین تر باشد.

 

اولین مشکل اصلی در رژیم غذایی سوپ کلم این است که تنها برای یک هفته قابل اجراست و نمی توان به عنوان یک رژیم غذایی بلند مدت روی رژیم سوپ کلم حساب کرد که برای هدف کاهش وزن بی معناست.

بدن شما تا حد معینی از چربی را در طول هر هفته می تواند بسوزاند. درهفته اول یک رژیم غذایی کم کالری فقط حدود 34% وزن از دست رفته بدن متعلق به منابع چربی بوده است و دو سوم دیگر از منابع آب و توده عضلانی بدن کاسته شده است (11).

این به اصطلاح وزن آب از دست رفته بدن است که از منابع گلیکوژن تامین می شود. گلیکوژن ها به طور معمول در بدن ذخیره می شوند  و بدن از آنها برای تامین انرژی مورد نیاز خود استفاده می کند به طور معمول مولکول های گلیکوژن برای ذخیره شدن در بدن به مولکول های آب متصل می شوند.

بدین ترتیب به محض اینکه شما از این نوع رژیم های غذایی خارج شوید بدن شما به سرعت ذخایر از دست رفته انرژی را بازیابی می کند و وزن آب از دست رفته مجدد بازمی گردد حتی اگر شما پس از توقف رژیم سوپ کلم یک رژیم غذایی سالم را دنبال کنید (12).

مشکل اصلی دیگری که در رژیم غذایی سوپ کلم وجود دارد کمبود مواد مغذی است. در رژیم سوپ کلم شما انتخاب های محدودی دارید که اغلب ویتامین ها و مواد معدنی زیادی دارند اما به طور معمول در طول روز پروتئین مصرف نمی کنید.

این حقیقت وجود دارد که اگر شما به طور معمول پروتئین مصرف نکنید خیلی سخت است که بنوانید مانع از دست رفتن عضلات بشوید که این مورد برای بالا نگه داشتن سطح متابولیسم بدن بسیار ضروری است.

نکته پایانی در مورد مشکلات رژیم سوپ کلم این است که اکثر افراد از طعم خوراکی های و خوراکی های مجاز در این رژیم غذایی شکایت دارند و معتقد هستند که وعده های غذای اشتها بر انگیز نیستند و نمی توانند انگیزه افراد را برای ادامه دادن مسیر تقویت کنند چرا که طول مدت رژیم خوراکی هایی تکراری را باید در طی روزها مختلف مصرف کنند و این مورد ممکن است باعث شود برخی افراد در رژیم غذایی خود تقلب کنند و یا قبل از رسیدن به هدف و پایان رژیم غذایی آن را رها کنند.

علاوه بر اینها پخت و پز در این رژیم غذایی بسیار زیاد است و شما باید فضایی زیادی را در یخچال به سوپ هایی که برای وعده های خود آماده کرده اید اختصاص دهید.

 

عوارض جانبی رژیم سوپ کلم

رژیم غذایی سوپ کلم برای بیش از یک هفته توصیه نمی شود چراکه در میزان مواد مغدی تعادل ندارد و محدودیت های شدید را شامل می شود.

 

یک رژیم غذایی کم کالری به شدت محدود است

به علت وجود مواد غذایی کم کالری در این رژیم غذایی خیلی سخت می توانید کالری دریافتی خود را درطول روز به 1000 کالری برسانید.

و این عدد کمتر از میزان توصیه شده برای افراد است . معمولا به طور متوسط برای خانم ها مصرف 1200 کالری و برای آقایان 1500 کالری در طول روز است برای حفظ وزن فعلی توصیه می شود. (13).

رژیم های غذایی به شدت محدود و کم کالری که کمتر از 800 کالری در روز را شامل می شوند فقط برای افراد چاق تحت نظارت پزشک متخصص توصیه می شود.

 

ممکن است نیاز روزانه شما به مواد مغذی را تامین نکند

رژیم های غذایی کم کالری و به شدت محدود معمولا زیر نظر مستقیم متخصص یا کارشناس تغذیه انجام می گیرد تا بتواند تعادل را در میزان مواد مغذی بر قرار کند و موقعیت را تحت نظر قرار دهد (1415).

حقیقت این است که رژیم غذایی سوپ کلم بسیار محدود است و تعادلی ندارد. در این رژیم غذایی شما به مدت 5 الی 7 روز پروتئین مورد نیاز بدن خود را دریافت نمی کنید همچنین در برخی از روزهای این رژیم حتی میزان کربوهیدرات ، ویتامین ها و مواد معدنی به شدت محدود شده است.

ریسک خطرناکی برای ایجاد کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن وجود ندارد اگر که شما فقط به مدت یک هفته از این رژیم غذایی پیروی کنید خصوصا اگر در طول مدت رژیم مکمل مولتی ویتامین هم مصرف کنید اما باز هم این نکته که پروتئین و کالری کافی در این رژیم غذایی وجود ندارد را نمی توان نادیده گرفت.

به همین علت است که اکثر افرادی که از رژیم سوپ کلم پیروی می کنند احساس ضعف، سرگیجه را نیز تجریه می کنند.

 

نفخ و بادشکم

به علت وجود فیبر زیاد در این رژیم غذایی اکثر افراد با نفخ و باد شکم مواجه می شوند این نشانه ها می تواند تا حدی آزار دهنده باشد که موجب ترک این رژیم غذایی شود (16).

 

مشکلات کیسه صفرا

گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد سنگ کیسه صفرا و انسداد کیسه صفرا در افرادی که در طولانی مدت از رژیم سوپ کلم پیروی کرده اند ممکن است ایجاد شود.

 

سنگ کیسه صفرا می تواند نتیجه ناخواسته هرگونه کاهش وزن سریع باشد. به طور معمول وقتی شما خوراکی های پرچربی مصرف می کتید صفرا برای شکستن و هضم این مواد شیره هضم را ترشح می کند.

سنگ کیسه صفرا در میان افرادی که از رژیم های غذایی بسیار کم کالری یا کم چربی (مثل رژیم سوپ کلم) پیروی می کنند رواج دارد (17).

 

ایجاد تغییرات بزرگ در سطح قند خون

اگر شما دیابت دارید و یا استعداد ابتلا به دیابت در شما وجود دارد با احتیاط وارد رژیم غذایی سوپ کلم شوید. ترکیب کم کالری و کم کربوهیدرات وقتی در یک رژیم غذایی وجود داشته باشد می تواند تغییرات زیادی را در سطح قند خون شما ایجاد کند.

با تمام این تفاسیر رژیم غذایی سوپ کلم احتمالا برای اکثر افراد سالمی که مشکلی در سلامت خود ندارند عوارض جانبی خطرناکی را ایجاد نمی کند البته تا زمانی که فقط به مدت یک هفته دنبال شود.

2 Comments to “رژیم سوپ کلم چیست؟ مرور شواهد علمی و قوانین رژیم سوپ کلم”

 1. آناهیتا شاکری says :پاسخ

  رژیم سوپ کلم رو قبلا یکبار گرفته بودم و بازم وسوسه شدم که بگیرم اما الان که این مطلبو میخونم فکر می کنم باید بیشتر راجع بهش فکر کنم ممنون که رژیم های غذایی رو از لحاظ علمی بررسی می کنید.

  1. بهنام جعفری فائق says :پاسخ

   ممنونم که مطالب بلاگ مارو دنیال می کنید بهتر است که قبل از شروع هر نوع رژیم غذایی ابتدا به خوبی در مورد آن رژیم غذایی تحقیق کنید و حتما به یک پزشک مشورت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *