روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

بارداری و راه‌های جلوگیری از آن مقوله‌ای پر از اما و اگر با عوارض مختلف و متفاوت است. هیچ یک از روش های جلوگیری از بارداری بدون خطر و بی عارضه نیستند. حتی کاندوم لاتکسی که جزو رایج ترین و ساده‌ترین روش های جلوگیری از بارداری می‌باشد نیز ممکن است باعث حساسیت و بروز ناراحتی‌هایی شود. 

 

در این پست مجموعه تخصصی دکتر بادی راهکارهای جلوگیری از بارداری را برای شما عزیزان عنوان نموده و سعی می‌نماید در پست‌های بعدی ، هر یک از روش‌های جلوگیری از بارداری را مفصلا تشریح نماید.

 

برای برخی بانوان ، آشنایی با روش های جلوگیری از باردار شدن به منظور به حداقل رساندن احتمال حاملگی ضروری است. چرا که حاملگی ناخواسته برای هیچ فردی خوشایند نیست. معمولا اکثر افراد مایل به استفاده از روش های جلوگیری از حاملگی هستند. 

 

چه افرادای به استفاده از روش های جلوگیری از بارداری نیاز دارند؟

  • در ۹۰٪ موارد، برای زوج‌های باروری که از هیچ‌یک از روش‌های جلوگیری از حاملگی استفاده نکرده‌اند ، ظرف یک سال ، حاملگی به صورت ناخواسته اتفاق افتاده است. بر این اساس خانم‌های جوانی که نمی‌خواهند باردار شوند بهتر است با شروع فعالیت جنسی ، حداقل از یک روش برای جلوگیری از بارداری استفاده نمایند.

 

  • بسیاری از خانم‌ها پیش از اولین قاعدگی تخمک گذاری می‌نمایند. برای خانم‌های نزدیک به سن یائسگی حتی وجود علائمی مانند گر گرفتگی ، پریود نشدن به‌مدت کمتر از یک‌سال و حتی سطح بالای گنادو تروپین‌ها که از غذه هیپوفیز درون مغز ترشح می‌شوند ، به این معنی نیست که خانم مذکور دیگر باردار نخواهد شد با وجود این شرایط ، اگر این افراد تمایل به حاملگی ندارند باید حتما از روش‌های جلوگیری از آن استفاده نمایند.

 

روش های جلوگیری از بارداری

 

روش های جلوگیری از بارداری

روش های جلوگیری از حاملگی که تا به حال در کشور عزیزمان مرسوم بوده و استفاده می‌شوند به شرح زیر است:

 

  • مصرف قرص های خوراکی برای جلوگیری از حاملگی

 

  • روش‌های تزریقی ( تزریق آمپول های ضد حاملگی )

 

  • استفاده از ابزارهای داخل رحمی ( ای یو دی )

 

  • استفاده از ابزارهای فیزیکی مانند کاندوم

 

  • استفاده از ابزارهای شیمیایی مانند اسپری‌های جلوگیری از حاملگی

 

  • نزدیکی به صورت منقطع ( جلوگیری از حاملگی به صورت طبیعی ) و روش‌های سنتی

 

  • جراحی و بستن لوله ها در آقایان یا خانم‌ها

 

در میان روش هایی که ذکر شد ، مطمئن ترین و مؤثرترین روش برای جلوگیری از حاملگی، بستن لوله‌ها می‌باشد و می‌توان گفت روش جلوگیری به صورت طبیعی بیشترین ریسک را در جلوگیری از بارداری دارد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *