درمان دیابت بیماری قند خون

درمان دیابت – درمان بیماری قند خون

بیماری دیابت یا قند خون چیست؟؟ انواع دیابت و راه های درمان دیابت چیست؟؟

دیابت یا قند خون در واقع یک اختلال متابولیکی در بدن انسان است که بر دو نوع است : دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 . پانکراس یا لوزالمعده وظیفه ترشح هورمون انسولین در بدن را دارد . به طور معمول وظیفه هورمون انسولین در بدن این است که قند و چربی موجود در خوراکی ها را در بدن ذخیره کند تا بدن بتواند برای تامین انرژی از آن استفاده کند . دیابت به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد :

-هنگامی که لوزالمعده نمی تواند انسولین تولید کند .

-هنگامی که لوزالمعده در تولید انسولین ضعف دارد و مقدار کمی انسولین تولید می کند .

-هنگامی که بدن نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهد که با نام “مقاومت به انسولین” شناخته می شود .

 

نقش انسولین در بدن و ابتلا به دیابت

بدن شما از میلیون ها سلول تشکیل شده است و انرژی مورد نیاز این سلول ها نیز از خوردن غذاها بدست می آید . هنگامی که شما چیزی می خورید ،  موادغذایی در بدن شما به یک نوع قند ساده به نام “گلوکز” شکسته می شود و از طریق جریان خون به سلول های بدن شما منتقل می شود تا برای تامین انرژی روزانه از آن استفاده شود . مقدار گلوکز در جریان خون شما توسط هورمون انسولین تنظیم و کنترل می شود . هنگامی که میزان گلوکز در خون شما تا سطح معینی افزایش می یابد ، لوزالمعده انسولین بیشتری تولید می کند تا سطح گلوکز خون شما را کنترل کند .

افراد مبتلا به دیابت بدنشان یا انسولین تولید نمی کند و یا سلول های بدن آن ها نسبت به انسولین مقاوم هستند . بنابراین سطح قند خون آن ها از حد مجاز فراتر می رود که به این اختلال قند خون بالا یا دیابت می گویند . بر اساس تعریف استاندارد دیابت ، اگر سطح قند خون شما در حالت ناشتا بیشتر از 126 میلی گرم در دسی لیتر باشد مبتلا به دیابت هستید .  

 

انواع دیابت

 • دیابت نوع 1

هنگامی که سلول های تولید کننده انسولین در لوزالعمده ، به نام سلول های بتا ، توسط سیستم ایمنی بدن تخریب می شوند بدن شخص هیچ انسولینی تولید نمی کند فرد به دیابت نوع 1 مبتلا می باشد . بنابراین برای کنترل قند خون مجبور است انسولین تزریق کند . دلایل متعددی همچون عامل محیطی و اختلال خود ایمنی و عامل ژنتیک ( منظور وراثت است ) در ایجاد دیابت نوع 1 مؤثر است.

 

درباره بیماری های خود ایمنی می توانید از طریق لینک زیر اطلاعات بیشتری کسب کنید :

-اختلال خود ایمنی چیست؟؟ 

 

بجز عامل ژنتیک شیوع این بیماری در افرادی که به یکی از انواع بیماری های خود ایمنی مبتلا هستند بیشتر است . دیابت نوع 1 اغلب از زیر 20 سالگی شروع می شود اما با این حال در هر سنی ممکن است رخ دهد .

 

توجه :

در برخی از موارد که به دیابت نوع 1 مبتلا بوده اند هیچ علت مشخصی برای بروز این عارضه یافت نشده است . بدن این بیماران به میزان خیلی کمی هورمون انسولین ترشح می کند ولی هیچ شواهدی از واکنش های خودایمنی در آن ها مشاهده نمی شود . این عارضه با نام “دیابت ادیوپاتیک” شناخته می شود . نیاز به انسولین در این نوع از دیابت به صورت همیشگی نیست و می تواند به صورت مقطعی باشد .

 

علائم دیابت نوع 1

-افزایش احساس تشنگی و گرسنگی

-خشکی دهان

-تکرر ادرار

-کاهش وزن بدون دلیل ( درحالی که شما به اندازه کافی می خورید و احساس گرسنگی دارید )

-احساس ضعف و خستگی

-تاری دید

 

 

 • دیابت نوع 2

برخلاف افرادی که به دیابت نوع 1 مبتلا هستند و بدنشان اصلا انسولینی تولید نمی کند ، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بدنشان قادر به تولید انسولین می باشد . اما یا به میزان کافی انسولین ترشح نمی کند و یا سلول های بدن نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند .

برخی از عوارض دیابت برای بزرگسالان عبارت است از :  نابینایی ، قطع عضو ، نارسایی مزمن کلیه که کلیه نیاز به دیالیز دارد . باید بدانید که این نوع دیابت قابل پیشگیری می باشد . دیابت نوع 2 معمولا در افرادی که بیش از 40 سال سن دارند و دارای اضافه وزن هستند بروز پیدا می کند . اما در افرادی که اضافه وزن هم ندارند ممکن است پدیدار شود . آمار ها نشان داده است که دیابت نوع 2 90 تا 95 درصد از افراد دیابتی را شامل می شود .

در برخی از موارد دیابت نوع 2 با کنترل وزن ، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم کنترل می شود . در برخی موارد نیز مصرف قرص و یا تزریق انسولین می تواند به کنترل این بیماری کمک کند . برخی از پزشکان می توانند احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افراد را قبل از اینکه این اتفاق بیفتد ، پیش بینی کنند . این وضعیت با نام “پیش دیابت” یا “pre-diabet” نامیده می شود که زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون افراد بالاتر از حد نرمال باشد . اما این یک دلیل قطعی برای تشخیص این بیماری نیست .

 

علائم دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع 2 شبیه به همان علائم مربوط به دیابت نوع 1 می باشد . بنابراین علاوه بر علائم ذکر شده در بالا موارد زیر نیز ممکن است در برخی از افراد پدیدار شود :

-تاخیر در بهبود یافتن زخم ها

-افزایش وزن

-خستگی یا سوزش دست و پا

-ناتوانی جنسی

-خواب رفتگی یا گز گز اندام ها

-عفونت های قارچی مکرر

 

 

 • دیابت بارداری

دیابت بارداری ناشی از بارداری است . تغییراتی هورمونی در دوران بارداری بر عملکرد انسولین تاثیر گزار است . خانم های بارداری که خطر ابتلا به دیابت بارداری در آن آنها بیشتر است اغلب : بیش از 25 سال سن دارند ، قبل از بارداری اضافه وزن دارند ، سابقه خانوادگی دیابت دارند . حدود 4 درصد از خانم های باردار به این عارضه مبتلا می شوند . مطلب کامل درباره دیابت بارداری را می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید :

دیابت بارداری

 

 

درمان دیابت

در حال حاضر درمانی برای دیابت وجود ندارد ، اما می توان آن را مدیریت و کنترل کرد . حتی مطالعات متعدد نشان داده است که با شناسایی عوامل خطر و تغییر سبک زندگی می توان از بروز دیابت نوع 2 پیشگیری کرد . برخی از روش های پیشنهادی جهت مدیریت و کنترل و دیابت شامل موارد زیر می باشد :

 

داروهای دیابت

 • درمان دیابت نوع 1

اگر مبتلا به دیابت نوع 1 هستید لوزالمعده دیگر قادر به تولید انسولین نیست . بنابراین شما باید انسولین را تزریق کنید . در ابتدای دوره درمان دیابت نوع 1 ، پزشک متخصص با راهنمایی و آموزش بیمار ، درباره نیاز های گوناگون او در طول درمان از جمله تزریق انسولین توسط خودش او را در طی نمودن مسیر درمان یاری می‌نماید. همچنین رژیم غذایی سالم و کنترل شده ای برای فرد تجویز می‌گردد که کمک می‌نماید مقدار گلوکز خون را در بهترین حالت کنترل نماید.

 در برخی موارد استثنایی ، اگر مهار دیابت دشوار شود ، امکان دارد یک پمپ انسولین، که توسط یک سوزن از زیر پوست ، این ماده کنترل کننده قند خون را به صورت مداوم در بدن آزاد می‌نماید برای درمان دیابت فرد تجویز گردد. برای درمان دیابت نوع 1 ، به شکل اصطلاحاً دائم ، پیوند لوزالمعده ( پانکراس ) توصیه می‌گردد. این پیوند در صورتی درمان قطعی دیابت نوع اول خواهد بود که بدن عضو جدید را پس نزند. البته در صورت پذیرش عضو جدید توسط بدن فرد باید داروهای تضعیف کننده سیستم دفاعی را در طول عمر خود ، همچنان مصرف نماید.

 

انسولین تزریقی پنج نوع دارد :

سریع اثر یا Rapid-acting  :

اثر آن چند دقیقه پس از تزریق شروع و طول مدت اثر آن 2-4 ساعت می باشد .

کوتاه اثر یا Regular or short-acting :

اثر آن پس از 30 دقیقه شروع به اثر و طول مدت اثر آن 3-6 ساعت می باشد . این نوع انسولین معمولا قبل از وعده های غذا طراحی شده است . 

متوسط اثر یا Intermediate-acting :

پس از 1-2 ساعت شروع به اثر می کند و طول مدت اثر آن تا 18 ساعت ادامه دارد . اگر این انسولین را صبح تزریق کنید اثر آن در طول روز در بدنتان باقی می ماند .

طولانی اثر یا Long-acting : 

پس از 1-2 ساعت شروع به اثر می کند و طول مدت اثر آن تا 24 ساعت ادامه دارد . 

فوق طولانی اثر یا Ultra-long-acting : 

پس از 1-2 ساعت شروع به اثر می کند و طول مدت اثر آن تا 48 ساعت ادامه دارد . 

 شما با بررسی میزان قند خون خود به طور مداوم و همچنین مشورت با پزشک موردنظر خود می توانید دوز مناسب قند خون را متناسب با فعالیت روزانه خود در نظر گرفته و استفاده کنید . 

 

 

 • درمان دیابت نوع 2

برخی افراد مبتلا به دیابت نوع دوم می‌توانند به وسیله انجام ورزش‌های منظم و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و کنترل وزن ، سطح گلوکز خون را در بدن خود کنترل نمایند. اما برخی دیگر به دارو نیاز دارند که ممکن است شامل انسولین یا داروهای خوراکی باشد . 

 در دیابت نوع 2 داروها به روش های مختلفی سطح قند خون را کنترل می کنند :

 • داروهایی که باعث تولید انسولین توسط لوزالعمده می شوند . از جمله chlorpropamide، glimepiride، glipizide، glyburide، nateglinide، repaglinide
 • داروهایی که جذب قند در روده ها را کاهش می دهد مانند : acarbose، miglitol
 • داروهایی که به بدن در جذب انسولین کمک می کنند . مانند : pioglitazone، rosiglitazone
 • داروهایی که تولید قند در کبد را کاهش داده و باعث بهبود مقاومت به انسولین می شود مانند : metformin
 • داروهایی که باعث افزایش تولید انسولین توسط لوزالمعده می شود مانند : alogliptin، dulaglutide ، exenatide و …
 • داروهایی که باعث دفع گلوکز توسط کلیه می شوند مانند : canaglifozin، dapagliflozin و …

تغذیه مناسب

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و متعادل برای افراد مبتلا به دیابت ضروری است . اگر دیابت نوع 1 دارید ، زمان مصرف انسولین را با فعالیت و رژیم غذایی خود تنظیم کنید . رژیم غذایی شما باید متناسب با بدن شخص شما طراحی شده باشد که سطح قندخون تان را متعادل نگاه دارد . که این مساله بستگی به وزن و خصوصیات بدنی شما دارد . در واقع تنظیم میزان مصرف کربوهیدرات ها کلید کنترل قند خون شماست . بر طبق مطالعات انجام شده رژیم مدیترانه ای و رژیم کتوژنیک می توانند علاوه بر کمک به شما در امر کاهش وزن ، برای کنترل قند خون و حتی پیشگیری و درمان دیابت نوع 2 نیز بسیار مفید واقع شوند . 

 

در مورد رژیم کتوژنیک از طریق لینک زیر می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید :

-رژیم لاغری کتوژنیک

اساس رژیم کتوژنیک بر کاهش مصرف کربوهیدرات ها و افزایش مصرف چربی های سالم است . بنابراین بر طبق مطالعات اثبات شده می تواند برای افرادی که دچار اضافه وزن ، کلسترول خون ، فشار خون ، دیابت و صرع هستند بسیار مفید باشد .

 

در مورد رژیم مدیترانه ای می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید :

-رژیم مدیترانه ای

ورزش منظم

ورزش منظم را به هیچ عنوان ترک نکنید . ورزش منظم در کنار برنامه غذایی مناسب کلید کنترل و درمان دیابت نوع 2 و حتی پیشگیری از این نوع دیابت است .  در دیابت نوع 2، ورزش تا حدود زیادی باعث افزایش حساسیت سلول ها نسبت به انسولین و كاهش مقاومت به انسولین می شود و از آنجایی كه این حساسیت ایجاد شده به انسولین 48 ساعت بعد از ورزش دوباره از بین می رود، تكرار ورزش در دوره های منظم برای كاهش مقاومت به انسولین در دیابت نوع 2 لازم است. ورزش همچنین از اثر هورمون های ضدانسولینی می كاهد و باعث بهبود كنترل گلوكز می شود. همچنین در افراد مبتلا به دیابت نوع احتمال حملات قلبی یا سکته مغزی را کاهش داده و باعث بهبود گردش خون می شود . 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *