درمان حساسیت فصلی

حساسیت فصلی چطور ایجاد می شود؟ درمان حساسیت فصلی چیست؟

حساسیت فصلی

بهار فصل زیبایی است که بسیاری از مردم از فرارسیدن آن لذت می برند. اما در این میان گروهی از افراد وجود دارند که با آمدن فصل بهار اشک از چشمانشان جاری می شود! این گروه دچار حساسیت فصلی یا Seasonal Allergies هستند آن ها با فرارسیدن فصل بهار درگیر مشکلاتی مانند آب ریزش بینی، خارش پوست، عطسه و سرفه، تجمع خلط و… می شوند. و دائما به دنبال راهی برای درمان حساسیت فصلی هستند.

 

درمان های مختلفی برای حساسیت فصلی وجود دارد، از جمله راهکارهای طبیعی و داروهای شیمیایی. البته باید بدانید که درمان های طبیعی حساسیت فصلی می توانند موثر باشند و در بسیاری موارد موثرتر از داروهای شیمیایی ضد حساسیت عمل می کنند. گل ها و گیاهان نو شکفته، درختان سبز، شکوفه های درختان و علف های هرز، گرده هایی از خود آزاد می کنند و هر ساله در حدود 40 تا 60 میلیون نفر حساسیت ایجاد می کنند.

 

Allergic rhinitis اصطلاح پزشکی برای حساسیت فصلی است که نه تنها در بهار، بلکه در طول تابستان و پاییز نیز رخ می دهد. در حالی که حساسیت فصلی اغلب در سن جوانی شروع می شود، در هر زمان می تواند به هر کسی حمله کند. گاهی اوقات علائم حساسیت فصلی طی مدتی  از بین می رود، و بعد از آن در طول زندگی دوباره ایجاد می شود.

 

تشخیص نوع حساسیت و عامل حساسیت زا بسیار مهم است. برای بعضی از مردم، درختان ایجاد حساسیت می کنند، این در حالی است  که در برخی افراد عامل ایجاد حساسیت چمن یا گل ها هستند. تحقیقات نشان می دهد تقریبا یک سوم از مبتلایان به حساسیت فصلی نسبت به برخی از مواد غذایی نیز حساسیت دارند. این غذاها شامل خیار، خربزه، کدو سبز، تخمه ی  آفتابگردان، موز، کیوی، چای بابونه هستند.

 

 

اگر حساسیت فصلی دارید، از خوردن این غذاها اجتناب کنید

متاسفانه برای درمان حساسیت فصلی بطور کلی هنوز راهکار مشخصی ارائه نشده و می تواند فعالیت های روزمره را تحت تاثیر قرار دهد و حملات آسم را تحریک کند. تقریبا 80 درصد افراد مبتلا به آسم از حساسیت فصلی رنج می برند. همان گرده و آلرژن هایی که سبب ایجاد حساسیت فصلی می شوند، می توانند حملات آسم را ایجاد کنند. که موجب خس خس، تنگی نفس، سنگینی قفسه سینه و مشکلات تنفسی می شود. این بیماری به عنوان حساسیت ناشی از آسم یا آسم آلرژیک نامیده می شود.

 

افراد مبتلا به آسم، COPD و سایر شرایط تنفسی باید علائم آلرژی فصلی خود را مدیریت کنند تا از عوارض بیشتر جلوگیری کنند. تغییرات در رژیم غذایی، استفاده از مکمل های طبیعی، استفاده از چربی های مفید و در تغییر در شیوه زندگی می تواند به درمان حساسیت فصلی کمک کند.

 

 

علائم رایج حساسیت فصلی

نشانه های حساسیت فصلی می توانند به سادگی روال عادی زندگی شمارا مختل کند. خلط، آبریزش بینی، خارش چشم ها و عطسه، بدن شما را ضعیف می کند. محققان در حال تحقیق اند که چرا علائم آلرژی فصلی در 30 سال گذشته بدتر شده است اکثر دانشمندان بر این باورند که آلرژی به گرده ها و بعضی از مواد غذایی به طور واضحی در حال افزایش است.

 

بسیاری از علائم حساسیت های فصلی شباهت به علایم سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی دارند. علائم آلرژی تا زمانیکه گرده ها از بین نروند خوب نمی شود، افراد در فصل بهار معمولا بیشتر از سایر فصول دچار حساسیت فصلی می شوند. این علائم معمولا در ریه ها، بینی و چشم ظاهر می شوند و این قسمت ها را تحت تاثیر قرار می دهند. از سوی دیگر، آلرژی غذایی اغلب بر روی دهان و معده تاثیر می گذارد و ممکن است باعث خارش پوست شود (1).

 

 

برخی علائم آلرژی فصلی که در اکثر افراد مشترک است عبارتند از:

 

 

 

 

 

-آبریزش بینی

-تولید بیش از حد موکوس یا خلط

-عطسه کردن

-آبریزش چشم

-خارش گلو

-افزایش ترشح مخاط گوش

-کاهش تمرکز

-کاهش قدرت تصمیم گیری

-خستگی و اختلالات خواب

-بی حوصلگی

– پایین آمدن فشار خون

-کهیر

-آسم

-اگزما

-عفونت گوش میانی

 

 

 

استراحت در خانه و کمتر بیرون رفتن می تواند به کاهش علائم حساسیت فصلی کمک کند. اما این بهترین راه حل نیست. چه کسی می خواهد بهار، تابستان و یا پاییز خود را در داخل خانه بگذراند؟ بطورکلی نمی شود حساسیت فصلی را از بین برد، اما  علائم آن را می توان کاهش داد.

 

هدف درمان آلرژی این است که از تماس با آلرژن ها جلوگیری شود، برای افراد مبتلا به حساسیت فصلی این مسئله بسیار دشوار است چرا که این آلرژن ها در هوا معلق هستند. درمان علائم حساسیت فصلی نیاز به طی کردن مراحل مختلفی دارد که یکی از آن ها بهبود رژیم غذایی، سبک زندگی و  استفاده از درمان های طبیعی است.

 

علل اصلی علائم آلرژی

علائم آلرژی زمانی ایجاد می شود که بدن ما هیستامین را در واکنش به آلرژن آزاد کند. آلرژن وعی آنتی‌ژن است که باعث واکنش غیرطبیعی و شدید سیستم ایمنی می‌شوند. (2) داشتن یک سیستم ایمنی قوی برای مبارزه با حساسیت فصلی بسیار مهم است. طبق گفته ی Johns Hopkins Medicine، علت اصلی آلرژی در واقع اختلالات موجود در سیستم ایمنی بدن است. بدن بیش از حد به مواد بی ضرر واکنش نشان می دهد و آنتی بادی هایی برای حمله به این مواد تولید می کند. در حقیقت این چیزی است که موجب ایجاد حساسیت فصلی می شود. شما به علت های مختلف از جمله آسیب فیزیکی یا جراحی، بیماری های ارثی، و یا در طول زمان استرس های احساسی و فیزیکی، سیستم ایمنی بدنتان ضعیف و حساس می شود.

 

 کمبود خواب حتی می تواند احتمال ایجاد حساسیت را بیشتر کند. خوابیدن به اندازه کافی  سیستم ایمنی بدن را قوی می کند. استرس نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد. استرس بدون کنترل میتواند منجر به تشدید علائم حساسیت فصلی شود. به گفته متخصصین استرس آلرژی را بدتر می کند(3) هنگامی که استرس به درستی مدیریت شود علائم حساسیت فصلی نیز بهبود می یابد. زنان باردار ( حتی آنهایی که هرگز قبلا حساسیت فصلی نداشتند) مستعد ابتلا به حساسیت فصلی هستند. در حقیقت، 1 نفر از هر 100 خانم باردار در طول دوران بارداری مبتلا به آسم هستند و بسیاری از آنها از حساسیت فصلی رنج می برند.

 

تقویت ایمنی بدن دوران بارداری می تواند دشوار باشد – اکثر داروهای ضد آلرژیک برای زنان باردار یا شیرده مناسب نیستند. خوشبختانه، بسیاری از راهکارهای طبیعی و مناسب برای سالمندان، کودکان و زنان باردار وجود دارد که بی خطر و موثر هستند.

 

 

درمان علائم و تسریع روند درمان حساسیت فصلی بطور طبیعی

 

آنتی هیستامین ها، اثر هیستامین تولید شده توسط بدن را از بین می برند. با این حال، آنها عوارض جانبی دارند.

 

 

 رایج ترین عوارض آنتی هیستامین ها عبارتند از :

– خواب آلودگی

– عملکرد ضعیف بدن

– خشکی چشم، خشکی دهان و بینی

– بی حوصلگی

– ناراحتی شکمی و رفلاکس معده

– خونریزی غیرمعمول و کبودی

– تپش قلب

– بی خوابی

 

 

عوارض جانبی در کودکان عبارتند از:

– کابوس دیدن

– ناراحتی معده

– اختلال عملکرد شناختی

 

 

داروهای حساسیت به سادگی برای همه قابل مصرف نیستند.  به یاد داشته باشید که این داروها حساسیت  را درمان نمی کنند – آنها فقط علائم را کاهش می دهند و در حال حاظر درمان قطعی حساسیت فصلی وجود ندارد. در واقع این داروها برای  بسیاری از زنان باردار و شیرده یا کسانی که دارای فشار خون بالا، بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا کبدی، گلوکوم یا مشکلات تیروئید هستند توصیه نمی شود.

 

 

غذاهای نامناسب برای حساسیت فصلی:

 • الکل

 • کافئین

 • لبنیات

 • شکلات

 • بادام زمینی

 • قند

 • شیرین کننده های مصنوعی

 • غذاهای فراوری شده

 • خربزه

 • موز

 • خیار

 • تخمه های آفتابگردان

 • آب میوه های غیر طبیعی

 • بابونه

 • گندم

 • سویا

 

 

آلرژی‌ غذایی‌ عبارت‌ است‌ از واكنش‌ بیش‌ از اندازه دستگاه‌ ایمنی‌ به‌ برخی‌ غذاها یا موادی‌ كه‌ معمولاً بی‌خطرند. این‌ واكنش‌های‌ نا مطلوب‌ ممكن‌ است‌، ارثی‌ یا ناشی‌ از یك‌ نقص‌ اكتسابی‌ بیوشیمیایی‌ باشند. علایم‌ ممكن‌ است‌ در عرض‌ چند دقیقه‌ یا ۲ساعت‌ پس‌ از خوردن‌ آن‌ غذای‌ به‌ خصوص‌ بروز كنند. در بعضی‌ موارد، امكان‌ دارد علایم‌ ۲-۱روز بعد نیز ظاهر نشوند. 

 

لیستی از غذاها وجود دارد که باید در طول فصل حساسیت از خوردن آنها اجتناب کنید. هر گونه غذایی که به آن حساسیت دارید، نباید مصرف کنید. اگر مطمئن نیستید که به چه غذاهایی حساسیت دارید، یک رژیم غذایی منظم می تواند به شناسایی این نوع غذاها به شما کمک کند. غذاهایی که معمولا علائم حساسیت فصلی را تشدید می کنند عبارتند از الکل، کافئین، لبنیات، بادام زمینی، شکر، گندم، مرکبات، کیوی، خربزه و شکلات. 

 

اجتناب از مصرف میوه های خشک، آب میوه های غیر طبیعی، غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و .. به شما در بهبود حساسیت کمک می کند. لبنیات معمولی، گلوتن، قند، نوشیدنی های دارای کافئین مانند نوشیدنی های انرژی زا می توانند نشانه های حساسیت شما را بدتر کنند. اگر آلرژی دارید، مهم است که از خوردن خربزه، موز، خیار، دانه های آفتابگردان، کیوی، انگور و بابونه اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث واکنش نشان دادن  آلرژیک در سیستم ایمنی بدن شما شوند. هدف کلی محدود کردن غذاهایی است که شما به آنها حساسیت دارید تا بتواند در روند درمان حساسیت فصلی موثر باشد.

 

 

خوراکی های مفید برای حساسیت  فصلی:

– عسل ارگانیک

– غذاهای داغ و تند

– آب قلم

– غذاهای غنی از پروبیوتیک

– آناناس

– سرکه سیب

– سبزیجات تازه

– خوراک گوشت

– مرغ خانگی یا ارگانیک

– ماهی

این غذاهای خوش مزه موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شوند.

 

دلایل محکمی وجود دارد که عسل ارگانیک در بالای این لیست قرار دارد. در یک مطالعه منتشر شده در آرشیو بین المللی حساسیت و ایمونولوژی (4)  بیماران با مصرف عسل ارگانیک خیلی بیشتر از داروهای ضد حساسیت توانسته اند علائم بیماریشان را کاهش دهند. چند قاشق غذاخوری  عسل ارگانیک هر روز می تواند خارش چشم ها، آبریزش، گرفتگی و علائم عمومی حساسیت فصلی را از بین ببرد و در روند درمان حساسیت فصلی موثر باشد.

 

اگر شما ترشحات مخاطی بیش از حدی دارید ، غذاهای گرم و تند را امتحان کنید. غذاهای تند و داغ کمک می کنند تا تشدید مخاطی به راحتی کاهش یابد. سعی کنید سیر، پیاز، زنجبیل، دارچین و فلفل را به دستور العمل های غذایی خود اضافه کنید. آب قلم، مرغ، گوشت گاو یا گوشت گوسفند را در برنامه غذایی خود جای دهید ماهی تیلا پیا ممکن است به تشدید حساسیت کمک کند این ماهی را از برنامه غذایی خود خذف کنید. غذاهای غنی از پروبیوتیک موجب تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود هضم و افزایش انرژی کلی بدن می شوند.

 

خوراکی های حاوی پروبیوتیک که بهبود حساسیت کمک می کنند:

 • کرفس

 • کلم بروکلی

 • ماست

 • پنیر

-درباره پروبیوتیک ها می توانید از طریق لینک زیر به اطلاعات بیشتر کسب کنید:

-پروبیوتیک چیست؟

 

اگر بدن شما موکوس یا خلط بیش از حد تولید می کند، آناناس مصرف کنید. آنزیم برملائین موجود در آناناس، علاوه بر سطح بالایی از ویتامین B ،C و سایر مواد مغذی ضروری می تواند به کاهش واکنش شما به حساسیت فصلی کمک کند. مطمئئن شوید که آناناس های تازه و رسیده را بخورید زیرا بیشترین میزان مواد مغذی ضروری را که در طول فصل حساسیت نیاز دارید در آن وجود دارد. سرکه سیب کمک می کند تا سیستم ایمنی بدن تقویت شود، به کاهش ترشح مخاط نیز کمک می کند. سه بار در روز، 1 قاشق غذا خوری سرکه سیب با 1 قاشق غذاخوری آب لیمو تازه و نیم قاشق غذا خوری عسل مخلوط کنید و میل کنید.

آلرژی سبزیجات سبز، زرد یا نارنجی برای بهترین تراکم مواد مغذی در طول فصل آلرژی را انتخاب کنید. پروتئین ها از قبیل ماهی قزل آلا وحشی، مرغ ارگانیک و گوشت گاو و گوشت گوسفند ارگانیک نیز از موارد موثر در بهبود حساسیت می باشد. ماهی قزل آلا وحشی غنی از ویتامین ها، اسیدهای چرب امگا 3، مواد معدنی ضروری و البته پروتئین است. زنجبیل می تواندخیلی مفید باشد زیرا به جلوگیری از جذب سموم در بدن شما کمک می کند.

 

 

بهترین مکمل ها برای بهبود علائم و درمان حساسیت فصلی :

– اسپیرولینا

– کورستین

– پروبیوتیک ها

– ویتامین A

-زینک

– بروملائین

 

Spirulina یک قاشق چای خوری در روز : اسپیرولینا یکی از مکمل های موثر برای درمان آلرژی فصلی می باشد. به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، اسپیرولینا انتشار هیستامین را (که علایم حساسیت را ایجاد می کند.) متوقف می کند. مصرف اسپیرولینا به طور قابل توجهی موجب بهبود علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، گرفتگی بینی و خارش می شود.

 

 

 

Quercetin  هزار میلی گرم در روز: تحقیقات نشان می دهد که کورستین، (فلاونوئیدی که در میوه ها و سبزیجات رنگی یافت می شود) تولید و انتشار هیستامین را متوقف می کند. لطفا توجه داشته باشید که کورستین ممکن است با برخی از داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها، سیکلوسپورین و داروهای دیگر که در کبد جذب می شوند تداخل داشته باشد.

 

پروبیوتیک ها: پروبیوتیک ها به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند، به علاوه آنها در درمان و پیشگیری از آلرژی ها اثر گذارند. در حالیکه مطالعات در مورد استفاده از پروبیوتیک هنوز در مراحل اولیه قرار دارند، مطالعه دیگری از سالنامه اروپائی آلرژی و ایمونولوژی بالینی نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند درمان آلرژی موثر باشند.

 

ویتامین A دو هزار میکروگرم در روز: ویتامین A به افزایش سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از بروز التهاب ناشی از اثرات مخرب رادیکال های ازاد کمک می کند.

بروملائین – هزار میلی گرم در روز: بروملائین، آنزیم آنابولیک، کمک می کند تا تورم در بینی و سینوس ها کاهش یابد.

روی – سی میلی گرم در روز: روی کمک می کند تا خستگی آدرنال ناشی از استرس مزمن را درمان کند.

 

 

همانطور که در بالا ذکر شد، استرس علائم حساسیت  فصلی را تشدید می کند پس همیشه سعی کنید استرس خود را کنترل کنید راهکارهایی مانند رایحه درمانی ، موسیقی درمانی ، ورزش یوگا ، ورزش trx و مدیتیشن به کاهش استرس و در نتیجه آلرژی فصلی کمک می کند.

 

 

 

درمان های طبیعی و تکمیلی حساسیت

مبارزه با آلرژی ها از جهات مختلف حیاتی است. این روش های مکمل کمک می کنند تا عوارض کاهش داده شوند. عصاره های طبیعی و اسانس های طبیعی – اسانس های متنوع، از جمله منول، اکالیپتوس، اسطوخودوس و اسانس نعنا، ​​کمک می کند تا راه بینی و ریه را باز شود، گردش خون را بهبود می بخشد و استرس را کاهش می دهد.

 

این روغن ها و اسانس ها را در آب جوش ریخته و بخور آن را حتما امتحان کنید. در یک مطالعه کوچک منتشر شده در یک مجله پزشکی چینی معتبر نشان داده شده است که طب سوزنی علائم مربوط به آلرژی فصلی را در 26 بیمار و بدون عوارض جانبی کاهش داده است. قبل از شروع آلرژی، با یک متخصص طب سوزنی آشنا شوید تا بهترین تصمیم را برای درمان حساسیت فصلی بگیرید.

 

 

برگرفته از : https://goo.gl/2HKXL1

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *