درمان آنفلوآنزا

درمان آنفلوآنزا با راهکارهای طبیعی

آنفلوآنزا در سال 2018 در بین مردم بسیار شیوع یافته است، بعضی از مردم برای درمان آنفلوآنزا واکسن آنفلوآنزا را انتخاب می کنند.

درحالی که برخی دیگر سعی می کنند با روش های پیشگیرانه و طبیعی از بروز آنفلوآنزا پیشگیری کنند.متاسفانه هنوز شناخت از آنفلوآنزا به طور کامل وجود ندارد. به همین علت بحث ها و نظرات متفاوتی در رابطه با درمان آنفلوآنزا وجود دارد.

 

حقایق در مورد شیوع آنفلوآنزا در سال 2018

آنفلوآنزا یا flu یک عفونت تنفسی مسری است که توسط چندین ویروس آنفلوآنزا که به بینی، گلو و ریه ها حمله می کند ایجاد می شود. ممکن است آنفلوآنزا در هر زمان از سال به سراغ شما بیاید. اما رایج ترین فصولی که در آن افراد به آنفلوآنزا مبتلا می شوند در پاییز و زمستان است یعنی تقریبا از ماه آبان تا اسفند. کارشناسان حرفه ای آمار مبتلایان آنفلوآنزا را با سال 2014-2015 مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که امسال آنفلوآنزا به اوج خود رسیده است که به نظر میرسد به علت شیوع آنفلوآنزای مرغی این اتفاق افتاده است.

این ویروس یکی از زیرمجموعه های ویروس آنفلوآنزای A است که با نام H3N2 شناخته می شود. این نسخه از ویروس آنفلوآنزا ورژن خطرناک تر آنفلوآنزای خوکی است که منجر به بستری شدن و حتی مرگ بیمار می شود و متاسفانه در سال جاری شاهد آن هستیم. (1بر اساس گزارش CDC آنفلوآنزا در سراسر کشور آمریکا و در حدود 49 ایالت از 59 ایالت آمریکا گسترش یافته است.(2)

 

آنفلوآنزا در برابر سرماخوردگی

وقتی که سرفه و عطسه می کنید و احساس ضعف عضلانی دارید بنظر شما این ها علائم سرماخوردگی است یا آنفلوآنزا؟؟ این بسیار مهم است که بتوانید متوجه شوید که بیماری شما آنفلوآنزا است یا سرماخوردگی. سرماخوردگی یک بیماری تنفسی کم خطر تر نسبت به آنفلوآنزا است. در حالی که علائم سرماخوردگی ممکن است تا چند روز در شما باقی بماند اما علائم آنفلوآنزا ممکن است تا چند هفته احساس ناخوشایندی را در شما ایجاد کند و  همچنین درمان آنفلوآنزا باید روند طولانی تری را نسبت به سرما خوردگی طی کند. آنفلوآنزا همچنین می تواند منجر به مشکلات جدی تنفسی مثل هنومونی (همان سینه پهلو یا ذات الریه) و همچنین بستری شدن شود.

 

نشانه های رایج سرماخوردگی چیست؟؟ (3)

سرماخوردگی معمولا با گلو درد آغاز می شود که بعد از 2 یا 3 روز ناپدید می شود. آبریزش بینی و عطسه از دیگر نشانه های سرماخوردگی هستند که معمولا این بیماری بعد از 4 الی 5 روز بهبود می یابد. پس از اینکه به سرماخوردگی مبتلا شوید شما در چند روز اول آبریزش بینی دارید که این ترشحات رفته رفته ضخیم تر و تیره تر می شوند و مخاط غلیظ تر و تیره تر می سازد. اما این بدین معنی نیست که شما به عفونت باکتریایی مثل عفونت سینوس ها  مبتلا شده اید.

 

چه مدت زمان طول می کشد که سرماخوردگی شما به طور کامل بهبود یابد؟؟

نشانه های سرماخوردگی معمولا تا یک هفته در بدن باقی می ماند.

در طول سه روز اول که نشانه های سرماخوردگی شدید هستند بیماری تان مسری است. این بدین معناست که شما امکان دارد بیماری خود را به دیگران انتقال دهید. پس بهتر است این مدت زمان را در منزل استراحت کنید. اگر سرماخوردگی شما بعد از یک هفته بهتر نشد احتمالا بیماری شما باکتریایی است و ممکن است که به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. که البته این امر حتما باید زیر نظر پزشک شما اتفاق بیفتد.

برخی مواقع نشانه های سرماخوردگی با حساسیت فصلی یا عفونت سینوسی اشتباه گرفته می شود. پس بهتر است بدانید که اگر این نشانه ها بعد از یک هفته کمتر شدند و شما احساس بهبودی داشتید، دچار سرماخوردگی شده بودید نه دچار حساسیت فصلی. اما اگر این نشانه ها بعد از یک هفته بهبود نیافتند احتمالا شما نیاز دارید تا به پزشک مراجعه کنید تا نوع بیماری شما را تشخیص دهد که آیا حساسیت فصلی است یا عفونت سینوسی.

 

نشانه های رایج آنفلوآنزا چیست؟؟

آنفلوآنزا نسبت به سرماخوردگی بیماری قدرتمندتری است و به سرعت نقاط مختلفی از بدن شما را مورد حمله قرار می دهد و درمان آنفلوآنزا دشوارتر از سرماخوردگی است. نشانه های آنفلوآنزا ممکن است با گلو درد ، سردرد، درد عضلانی، تب، عدم تمرکز و سرفه همراه باشد. آنفلوآنزای خوکی به طور خاص با اسهال و استفراغ همراه است. اکثر علائم آنفلوآنزا به تدریج تا 5 روز بعد رفته رفته بهبود می یابند. اما این که شما یک هفته یا شاید بیشتر به این نشانه ها دچار باشید غیرمعمولی نیست. مهم ترین چالش و خطر آنفلوآنزا بروز ذات الریه یا پنومونی است. که در جوانان، سالمندان و افراد مبتلا به ریه و قلب رایج است.

اگر شما در طول مدت بیماری دچار تنگی نفس شدید حتما باید به پزشک مراجعه کنید. یکی از نشانه های رایج ذات الریه این است که تب پس از گذشت 2 یا 3 روز که از بین رفته است مجدد به بدن باز می گردد. همانند ویروس سرماخوردگی ویروس آنفلوآنزا نیز از طریق مخاط و از شریان های چشم ها و دهان وارد بدن شما می شود. پس باید توجه داشته باشید که هر زمان دست خود را به این ارگان های نام برده بزنید امکان این که خودتان را به این ویروس آلوده کنید وجود دارد. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها مهم است که دست های خود را به صورت منظم بشوئیم.

 

چطور باید بفهمیم که بیماری ما سرماخوردگی است یا آنفلوآنزا؟؟ (6,5,4)

پاسخ متخصصان این است که باید دمای بدن خود را اندازه بگیرید. نشانه های آنفلوآنزا اغلب بسیار شبیه نشانه های سرماخوردگی است اما در سرماخوردگی عادی به ندرت دمای بدن بیش از 38 درجه سانتی گراد می شود. همچنین درد درد عضلات و احساس ضعف عضلانی بیشتر در بیماری آنفلوآنزا شایع است. با کمک اینفوگرافیک راهنمای زیر بهتر می توانید تشخیص دهید که بیماری شما سرماخوردگی است یا آنفلوآنزا.

 

 

درمان آنفلوآنزا

 

پرسش و پاسخ های رایج درباره آنفلوآنزا

آیا استفاده از واکسن آنفلوآنزا موثر است و می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند و به درمان آنفلوآنزا کمک کند. Dr Victoria Maizes مدیر اجرایی مرکز پزشکی آریزونا به این سوال پاسخ داده است: “حقیقتا این واکسن ها خیلی دقیق نیستند. ویروس آنفلوآنزا امروزه یک ویروس جهش یافته است که در طی چندین سال تغییر یافته است. به طور مثال درحال حاضر ما با ویروس H3N2 مواجه هستیم که یک نمونه جهش یافته ویروس آنفلوآنزا است که واکسن های ما نمی تواند عملکرد خوبی در برابر آنها داشته باشد.”

 

چگونه یک خانم باردار می تواند به طور طبیعی از خود در برابر ویروس آنفلوآنزا محافظت کند؟؟

شست و شوی دست ها و استراحت کافی دو نکته کلیدی برای خانم های بارداری است که قصد محافظت از خود در برابر ویروس آنفلوآنزا را دارند. همچنین داشتن یک استراتژی برای تغذیه و پیروی ای یک رژیم غذایی که در آن خوراکی هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن جای داده شده باشد به خانم های باردار برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا توصیه می شود. ویتامین های C، D و زینک علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. همچنین مصرف پروبیوتیک ها به خانم های باردار برای افزایش عملکرد سیستم ایمنی توصیه می شود. یکی دیگر از روش های طبیعی پیشگیری از آنفلوآنزا در خانم های باردار هیدراته ماندن، کاهش استرس و انجام فعالیت بدنی روزانه است.

 

 

بهترین راهکار برای پیشگیری از آنفلوآنزا در کودکان چیست؟؟

بر اساس گفته های Dr Maizes پیشگیری از آنفلوآنزا در کودکان کمی مشکل است چراکه کودکان محیط اطراف خود را بیشتر از سایرین لمس می کنند و بدون توجه به آلوده بودن دست ها ممکن است با لمس چشم ها، بینی و دهان ویروس را به بدن خود انتقال دهند. آموزش دادن این موضوع که باید دست های خود را به صورت منظم شست و شو دهند باید از ابتدا در دستور کار والدین قرار داده شود. اگر آنها هنوز خیلی کوچک هستند باید حتما اسباب بازی های آنها ضدعفونی شوند.

 

درمان آنفلوآنزا

6 راهکار طبیعی برای درمان آنفلوآنزا (7)

 

1-آب بنوشید و هیدراته بمانید

اگر به این بیماری مبتلا شده اید برای درمان آنفلوآنزا حتما لازم است که بدن خود را هیدراته نگه دارید. خصوصا اگر دچار اسهال یا استفراغ هستید. در بین مایعات آب اولین گزینه ای است که باید آن را انتخاب کنید. چراکه می تواند به سم زدایی بدن شما نیز کمک کند. آب مرکبات و سایر نوشیدنی های الکترولیتی در گزینه های بعدی قرار دارند. بهتر است در طول مدت درمان از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین پرهیز کنید. دمنوش های گیاهی و چای سبز می تواند به درمان گلو درد شما و درمان آنفلوآنزا کمک کند.

 

2-سوپ های هیجان انگیز نوش جان کنید

از گذشته مادران ما برای درمان سرماخوردگی و آنفلوآنزا سوپ مرغ را برای ما تجویز می کردند. اما آیا این کار آنها درست بود؟؟ بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله chest نشان داده شد که سوپ مرغ ممکن است به بهبود عفونت های دستگاه تنفسی و درمان آنفلوآنزا کمک کند. همچنین Reid B Blackwelder MD که یک استاد پزشکی و پروفسور دانشگاه کینگ اسپورت در آمریکاست بیان می کند که من معتقدم سوپ مرغ به درمان آنفلوآنزا کمک به سزایی می کند.

 

 

3- بیشتر استراحت کنید

در هنگام ابتلا به این بیماری به صدای بدن خود گوش دهید. مسلما از شما درخواست انجام حرکات ورزشی را ندارد. پس از اینکه مدت زیادی را در تخت خواب هستید نگران نباشید. چراکه استراحت یک راهکار فوق العاده برای مبارزه با عفونت هاست. همچنین خواب شبانه کامل را فراموش نکنید. چراکه یک چرخه خواب منظم که هرشب شامل 8 ساعت استراحت کامل باشد به تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان آنفلوآنزا کمک می کند.

 

4-رطوبت هوا را بیشتر کنید

تنفس در هوای مرطوب موجب کاهش تراکم مخاط بینی، کاهش گلو درد ، و احتمالا درمان آنفلوآنزا می شود. یک راهکار بسیار خوب این است که چندین بار در روز از دوش بخار استفاده کنید. بدین ترتیب که وارد حمام شوید، آب را باز کنید، چند دقیقه اجازه دهید تا آب بخار کند و سپس بخار آن را تنفس کنید. راهکار دیگر استفاده از دستگاه بخور است تا بتوانید هوای اتاق را مرطوب نگه دارید.

 

5-از کمپرس آب گرم استفاده کنید

قرار دادن یک حوله گرم بر روی بینی و پیشانی یک راهکار خوب برای رهایی از سردرد و درد سینوس ها ودرمان آنفلوآنزا می باشد.

 

6-آب نمک قرقره کنید

قرقره کردن آب نمک به شما کمک می کند تا مخاط ضخیم جمع آوری شده در پشت گلو را از بدن خود خارج کنید. Kiefer عقیده دارد که قرقره کردن آب نمک می تواند مانع عفونت گوش نیز شود و به درمان آنفلوآنزا کمک کند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *