خواص جینسینگ

خواص جینسینگ

جینسینگ قرن ها است که در آسیا و شمال امریکا مورد استفاده قرار گرفته است. بسیاری از افراد از آن برای افزایش قدرت تفکر، تمرکز، تقویت حافظه و استقامت استفاده می کنند. همچنین برای کمک به درمان افسردگی، اضطراب و درمان طبیعی خستگی مزمن استفاده می شود. از دیگر خواص جینسینگ  تقویت سیستم ایمنی بدن، مبارزه با بیماری های عفونی و کمکی برای مشکلات جنسی اختلالات نعوظ آقایان نیز  است.

بومیان آمریکایی از ریشه این گیاه نیز به عنوان درمان دارویی و سردرد، درمان ناباروری، تب و سوء هاضمه استفاده می کنند. به شکلی که این روزها حدود 6 میلیون آمریکایی به طور منظم از این گیاه و مزایای آن بهره می برند.

 

جینسینگ چیست؟

یازده گونه جینسینگ در حال حاضر وجود دارد که همه از جنس پاناکس ” Panax ” از خانواده Araliaceae هستند. نام گیاه پاناکس به زبان یونانی به معنای “تمام درمانی” است. این گیاه در کشورهای آمریکای با نام Panax quinquefolius و جینسینگ آسیایی یا کره ای با نام panax ginus شناخته شده است. باید بگویم جینسینگ اصل تنها متعلق به گیاه پاناکس است از همین رو گونه های دیگر با نام های متفاوت در کشورهای مختلف با نام های دیگر شناخته شده اند.

 

ترکیبات منحصر به فرد و سودمند پاناکس جینسنوزاید نیز نامیده می شود. در حال حاضر تحقیقات گسترده ای برای بررسی خواص جینسینگ در علم پزشکی صورت گرفته است. جینسینگ آسیایی و آمریکایی هر دو حاوی جینسنوزاید هستند تنها با این تفاوت که مقادیر آن متفاوت است. تحقیقات بسیاری بر روی این دارو گیاهی به انجام رسیده است، اما هنوز علم پزشکی فواید این گیاه را تائید نکرده است. این در حالی است که مردم قرن هاست به ترکیبات مفید جینسینگ اعتقاد دارند.

 

اطلاعات تغذیه ای جینسینگ

جینسینگ برای اینکه قابلیت استفاده داشته باشد باید 6 سال از رشد آن گذشته باشد در غیر این صورت آماده استفاده نیست. این گیاه به صورت وحشی رشد می کند اما به دلیل مصرف زیاد در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.  از همین رو این روزها در مزارعی برای همین منظور پرورش داده می شود تا از خطر نابودی آن به دلیل مصرف زیاد جلوگیری شود.

 

گیاه جینسینگ امریکایی دارای برگ های سبز رنگ است که در اطراف ساقه رشد می کنند و گل این گیاه با رنگ سبز و زرد شبیه به یک چتر است که در مرکز گیاه رشد می کند. گل این گیاه چیزی شبیه به یک تمشک یا شاتوت است که در لابه لای برگ های نسبتاً پهن و زیبا به طرز جالبی خود نمایی می کند. گیاهانی که عمر بیشتر از رشد آن ها گذشته باشد با ارزش تر و گران تر هستند زیرا ارزش غذایی یافت شده در ریشه های سالم آن است.

 

خواص جینسینگ که از لحاظ علمی به اثبات رسیده

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده و مقالات موجود در رابطه با خواص جنسینگ که تا به حال به اثبات رسیده است به شرح زیر است: 

 

1-استرس کمتر و عملکرد بهتر مغز

بر اساس یک تحقیق صورت گرفته در مرکز تحقیقاتی مغز و تغذیه در انگلستان، سی نفر داوطلب برای سه دوره تحت درمان گیاه جینسینگ قرار گرفتند. این تحقیق به منظور جمع آوری اطلاعاتی در مورد توانایی جینسینگ بر روی بهبود خلق و خو و عملکرد بهتر مغز انجام شده است. نتایج نشان داده شده حاکی از آن است که مصرف 200 میلی گرم جنسینگ به مدت هشت روز سبب بهبود خلق و خو بد می شود.(1

 

همچنین مصرف 400 میلی گرم از این ماده به مدت 8 روز باعث آرامش و بهبود عملکرد ذهنی افراد بوده است. مطالعه دیگری که در بخش فارماکولوژی در مرکز تحقیقات مرکزی مواد مخدر انجام شده است، اثرات جینسینگ پاناکس را در موش های صحرایی که استرس مزمن داشتند آزمایش کردند و دریافتند که  از جمله خواص جینسینگ،  خواص ضد استرسی قابل توجهی است که می تواند برای درمان اختلالات ناشی از استرس مورد استفاده قرار بگیرد. (2)

دوز 100 میلی گرمی جینسینگ پاناکس ترشحات adrenal gland را کاهش می دهد و این باعث می شود گزینه دارویی قوی برای استرس مزمن و یک درمان طبیعی برای زخم های درونی بدن و خستگی های مزمن ناشی از درد، مشکلات عصبی، اختلالات خواب و …  باشد.

 

 2-بهبود عملکرد مغز

جینسینگ سلول های مغزی را تحریک می کند و تمرکز و قدرت یادگیری را بهبود می بخشد. شواهد نشان می دهد مصرف جینسینگ پاناکس روزانه به مدت 12 هفته می تواند عملکرد ذهنی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را بهبود بخشد. یک مطالعه انجام شده در گروه مغز و اعصاب در موسسه تحقیقاتی بالینی در کره جنوبی اثر جینسینگ را بهبود عملکرد ذهنی و قدرت یادگیری در بیماران آلزایمری مورد آزمایش قرار داده است.(3) بیمارانی که توسط جینسینگ تحت درمان قرار گرفتند روند بهبود در آنها مشاهده شد و درمان به مدت سه ماه همچنان ادامه داشت و پس از قطع جینسینگ روند بهبود این بیماری به سطح کنترل کاهش یافت. بنابراین این تحقیق نشان می دهد که بکی دیگر از خواص جینسینگ کمک به درمان آلزایمر است. البته مطالعات بیشتری برای این موضوع مورد نیاز است.

 

3-خواص ضد التهابی

یک مطالعه جالب در کره، اثرات مفید جینسینگ قرمز کره ای را در کودکان پس از شیمی درمانی یا پیوند سلول های بنیادی برای سرطان پیشرفته را اندازه گیری کرد (4). این مطالعه شامل 19 بیمار بود که روزانه 60 میلی گرم جینسینگ کره ای را به مدت یکسال دریافت می کردند. نمونه خون آن ها هر شش ماه جمع آوری شد و در نتیجه درمان، مشخص شد که جینسینگ قرمز کره ای پس از شیمی درمانی به میزان قابل توجهی اثرات التهابی سیتوکین ها را در کودکان مبتلا به سرطان کاهش داد.

 

مطالعه ای در سال 2011 در مجله امریکای پزشکی چینی بر روی موش های صحرایی انجام شد و اثرات جینسینگ قرمز کره ای را بر روی سیتوکین های التهابی اندازه گیری کرد. پس از دادن 100 میلی گرم عصاره جینسینگ قرمز به موش، به مدت هفت روز، جینسینگ به میزان قابل توجهی میزان التهاب را کاهش داد و آسیب مغز را بهبود بخشید (5). 

 

مطالعه دیگری بر روی حیوانات خواص جینسینگ  و  خاصیت ضد التهابی جینسینگ را بررسی کرد. خواص ضد آلرژیک جینسینگ قرمز کره ای در 40 موش دارای آلرژی مورد آزمایش قرار گرفت. شایع ترین علائم آن شامل تجمع خلط، خارش بینی و عطسه است. در پایان آزمایش، جینسینگ قرمز کره ای، واکنش های التهابی آلرژیک بینی را در موش ها کاهش داده بود (6).

 

4-کمک به کاهش وزن

یکی دیگر از خواص جینسینگ توانایی آن به عنوان یک مهار کننده طبیعی کاهش اشتها است. همچنین متابولیسم بدن شما را افزایش می دهد و به بدن شما کمک می کند تا روند چربی سوزی سرعت پیدا کند. یک مطالعه انجام شده در مرکز تحقیقات گیاهان تانگ در شیکاگو اثرات ضد دیابت و ضد چاقی panx ginseng در موش بالغ را اندازه گیری کرد. به مدت 12 روز 150 میلی گرم عصاره جینسینگ به موش ها تزریق شد.

 

در روز پنجم موش هایی که عصاره جینسینگ را دریافت می کردند میزان قند خونشان ناشتا به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود. پس از دوازده روز تحمل گلوکز در موش ها افزایش پیدا کرد. سطح قند خون به طورکلی 53 درصد کاهش یافته بود. روند درمان کاهش وزن موش ها نیز به این صورت بود که با وزن 51 شروع کرده و به در پایان به وزن 45 گرم رسیدند (7).

 

مطالعه مشابهی بر روی موش ها در همین راستا در سال 2009 انجام شده است که نشان می دهد که از دیگر خواص جینسینگ خاصیت  ضد چاقی  و بهبود روند کنترل چاقی و جلوگیری از سندرم متابولیک است.(8)

 

5-درمان اختلال جنسی

به نظر می رسد جینسینگ قرمز کره ای پودر شده باعث افزایش میل جنسی و درمان اختلالات نعوظ در مردان می شود. در سال 2008 ، 28 مطالعه بالینی  خواص جینسینگ قرمز را برای درمان اختلال نعوظ مورد بررسی قرار داد. از 28 بررسی انجام شده 6 مورد به بهبود عملکرد در هنگام نعوظ به دلیل استفاده از جینسینگ قرمز در مقایسه با عملکرد اولیه گزارش شده است. در چهار مطالعه، اثرات جینسینگ قرمز بر عملکرد جنسی با استفاده از پرسش نامه مورد آزمایش قرار گرفت و در همه آزمایشات اثرات مثبت جینسینگ قرمز گزارش شد. البته محققان معتقدند که در این مورد باید مطالعات بیشتری صورت گیرد (9).

 

خواص جینسینگ

 

6-بهبود عملکرد ریه

درمان با جینسینگ به طور قابل توجهی باکتری های ریه را کاهش می دهد. مطالعات مربوط به موش صحرایی نشان داده است که جینسینگ می تواند رشد فیبروز کیستیک و عفونت شایع ریه را متوقف کند. در یک مطالعه در سال 1997 تزریق جینسینگ به موش ها انجام شد که گروه تحت درمان پس از دو هفته بهبود یافتند (10).

تحقیقات همچنین نشان می دهد یکی دیگر از خواص جینسینگ در درمان بیماری های ریوی برای درمان بیماری مزمن انسداد ریه یا COPD است که در این بیماری راه‌های هوایی در قسمت‌های ورودی و خروجی ریه بسته می‌شود و تنفس را برای افراد سخت می‌کند و در طول زمان نیز بدتر می شود. بر اساس تحقیقات صورت گرفته جینسینگ پاناکس خوراکی عملکرد ریه و برخی از علائم COPD را بهبود می بخشد.

 

7-کاهش سطح قند خون

مطالعات متعددی نشان می دهد که خواص جینسینگ آمریکایی شگفت آور است مانند را کاهش  سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2  که میتواند به عنوان درمان طبیعی دیابت عمل کند. به گفته مرکز پزشکی مریلند، یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به دیابت نوع 2  که قبل از یک نوشیدنی حاوی قند بالا و یا به همراه آن جینسینگ مصرف کرده بودند گلوکز خون آن ها  میزان کمتری افزایش پیدا کرده بود (11).

تحقیقات دیگری که در انگلستان انجام شد دریافتند که جینسینگ پاناکس سبب کاهش سطح قند خون یک ساعت پس از مصرف گلوکز می شود و تایید می کند که از دیگر خواص جینسینگ خواص گلوکزیک است (12).

 

8-جلوگیری از سرطان

 شاید تعجب کنید اگر بگوییم یکی دیگر از خواص جینسینگ جلوگیری از سرطان است اما تحقیقات نشان داده است که جینسینگ به علت توانایی آن برای مهار رشد تومور، خواص ضد سرطانی قوی دارد. اگرچه مطالعات بیشتری در مورد این موضوع مورد نیاز است، گزارشات حاکی از آن است که جینسینگ می تواند موجب ایمنی سلول ها و مبارزه با استرس اکسیداتیو شود. تحقیقات نشان داده است که از جمله خواص جینسینگ،خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی است که رشد تومور را متوقف می کند و می تواند به عنوان درمان طبیعی سرطان عمل کند.(13)

تعدادی از مطالعات بر روی اثر خاص جینسینگ بر روی سرطان کولون یا همان سرطان روده بزرگ متمرکز شده اند. محققین سلول‌های سرطانی سرطان روده را با جینسینگ درمان کردند و دریافتند که 98 درصد بر جلوگیری از تکثیر سلول های HCT-116  و 99 درصد بر جلوگیری از تکثیر سلول های SW-480 موثر واقع شده است.(14)

 

9-تسکین علائم دوران یائسگی

برخی از علائم دوران یائسگی شامل گرگرفتگی، عرق شبانه، نوسانات خلقی، تحریک پذیری، افسردگی، خشکی واژن، کاهش میل جنسی، افزایش وزن، بی خوابی و ریزش مو می باشد. تحقیقات نشان داده که جینسینگ می تواند به کاهش شدت این علائم کمک کند.

 

10-تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از خواص جینسینگ توانایی آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن است که کمک می کند تا بدن از بیماری ها و عفونت در امان بماند. عصاره جینسینگ خاصیت ضد میکروبی و ضد ویروسی دارد و مطالعات نشان داده است که ترکیبات پلی آتسیتیلن موجود در جینسینگ برای درمان عفونت های باکتریایی بسیار موثر است. همچنین از جمله خواص جینسینگ می توان به جلوگیری از رشد بسیاری از ویروس ها از جمله آنفلوآنزا، HIV و rotavirus  اشاره کرد.

 

نتیجه گیری

دوزهای جینسینگ در مطالعات تحقیقاتی

برای درمان دیابت نوع 2، 200 میلی گرم هر روز

برای اختلال نعوظ 900 میلی گرم جینسینگ پاناکس سه بار در روز

برای جلوگیری از استرس، تنش و یا خستگی به صورت روزانه 500 میلی گرم دو بار در روز

 

 

 

برگرفته از : https://goo.gl/oQgaux

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *